Gimnasta Cătălina Ponor a câştigat o medalie de aur, iar Diana Bulimar una de aur şi una de argint în finalele de la bârnă şi sol, duminică, în cadrul FIG Challenger Cup, de la Gent (Belgia).

356 afișări
Imaginea articolului Cătălina Ponor şi Diana Bulimar au obţinut trei medalii la FIG Challenge Cup (Gent)

Cătălina Ponor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

În finala de la bârnă, Cătălina Ponor a fost notată cu 15.025, cu care a câştigat medalia de aur, urmată pe podium de Diana Bulimar, notată cu 14.625. Cele două gimnaste tricolore au obţinut aceleaşi clasări şi în calificările de sâmbătă.

În finala de la sol, Bulimar, a obţinut nota 14.175, cucerind medalia de aur a probei.

Ceilalţi componenţi ai delegaţiei României de la Gent au avut clasări modeste, nereuşind să se califice în finalele de duminică, după cum urmează:

Sol: locul 16. Adrian Bucur nota 14.125, 24. Adrian Ursache 13.375

Inele: 22. Adrian Bucur 13.350, 24. Andrei Muntean 13.250

Bară fixă: 28. Adrian Bucur 12.925, 38. Andrei Muntean 12.275

Cal cu mânere: 16. Adrian Ursache 13.750, 18. Adrian Bucur 13.675

Paralele: 23. Adrian Ursache 14.125, 33. Andrei Muntean 13.300.

La competiţia de la Gent, care a ajuns la cea de-a 7-a ediţie, au participat peste 150 de gimnaşi din 39 de ţări. Cătălina Ponor a revenit la Gent după 7 ani, în 2005 ea cucerind aurul la sol şi medalia de argint la bârnă.

Ultima etapă din calendarul FIG Challenge Cup va avea loc la Ostrava (Cehia), în 23-24 noiembrie.