CS Otopeni a remizat cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1

Echipa CS Otopeni a obţinut primul punct în ediţia 2008-2009 a Ligii I, în urma rezultatului de egalitate înregistrat, sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a.

12 afișări
Imaginea articolului CS Otopeni a remizat cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1

CS Otopeni a remizat cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1 (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru CS Otopeni a marcat Jean Paul Yontcha '43, în timp ce pentru Pandurii Târgu Jiu a înscris Cosmin Tilincă '31.

În minutul 31, apărarea formaţiei din Otopeni a greşit în lanţ, Tilincă a câştigat un duel cu Vali Negru şi a înscris din voleu, la colţul lung al porţii lui Cristi Munteanu.

În minutul 43, Yontcha a primit un balon la marginea careului, lateral stânga, a pus stop pe piept între doi fundaşi ai formaţiei Pandurii Târgu Jiu şi a şutat, din voleu, fără nicio şansă pentru Stanca.

Oaspeţii au solicitat lovitură de pedeapsă la o fază petrecută în minutul 27, în urma unui fault clar a lui Cardoso asupra lui Chiacu.

După pauză, în minutul 56, Ilie Iordache a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Gabriel Mărgărit, însă arbitrul Terodor Crăciunescu a lăsat jocul să continue, după care l-a avertizat pe antrenorul Eugen Neagoe, care a protestat vehement la faza respectivă.

Pandurii: 1. Stanca - 2. Mândrean, 3. Rus, 16. Rusu (4. Chibulcutean '46), 6. Cardoso - 21. Stângă, 17. Vancea, 5. Păcurar, 25. Tremonti (30. I. Iordache '52) - 7. V. Simion (23. Rskovici '58), 9. Tilincă. Antrenor Eugen Neagoe.

CS Otopeni: 12. Munteanu - 24. Dumitrescu, 2. Scarlatache, 14. Negru, 21. Muşat - 7. Chiacu (80. Balauru '88), 9. Pârvu, 26. Mărgărit, 11. C. Constantin (20. Predescu '61), 34. Jaime (9. Kalle '76) - 25. Yontcha. Antrenor Marian Bucurescu.

Cartonaşe galbene: Tremonti '34, V. Simion '51, Păcurar '57, I. Iordache '62 / Yontcha '37, Cl. Dumitrescu '45-1, V Negru '66.

Partida a fost arbitrată la centru de Teodor Crăciunescu, ajutat la celel două linii - Daniel Demetrescu, Florin Păunescu. Rezervă a fost Marian Balaci (Turnu Severin)

Observatori: Octavian Goga (Braşov), Iona Igna (Timişoara).