Prima pagină » Sport » Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Milano: Amalia Lică și Sabina Enache vor reprezenta România

Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Milano: Amalia Lică și Sabina Enache vor reprezenta România

Gimnastele românce Amalia Lică (ACS Dandri) și Sabina Enache (CSM Ploiești) concurează în acest weekend la ultima Cupă Mondială de Gimnastică Ritmică a anului, programată să înceapă vineri, la Milano (Italia), o competiție care reunește cele mai valoroase sportive ale momentului
Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Milano: Amalia Lică și Sabina Enache vor reprezenta România
Sursa foto: Facebook/Federatia Romana de Gimnastica Ritmica
Petre Apostol
18 iul. 2025, 07:18, Sport

.Cele două gimnaste sunt însoțite de antrenoarele Diana Văleanu (Dandri) și Simona Puiu (CSM Ploiești), iar din echipa tehnică a României face parte și arbitra internațională Ștefania Prioteasa.

Cupa Mondială de la Milano reprezintă și o verificare înainte de Campionatele Mondiale de luna viitoare și reunește vedete precum campioana olimpică Darja Varfolomeev (Germania) și medaliata cu bronz olimpic, Sofia Raffaeli (Italia).

Multiplă campioană europeană de junioare și medaliată mondială la junioare, Amalia Lică se află la primul său sezon la nivel de senioare și a avut rezultate remarcabile, cu medalii în Cupele Europene.