Formaţia CSM Poli Iaşi a învins, marţi, cu scorul de 2-1, divizionara secundă FC Argeş, într-un meci disputat pe stadionul "Nicolae Dobrin" din Piteşti, şi a devenit prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României.

818 afișări
Imaginea articolului CUPA ROMÂNIEI | CSM Poli Iaşi, prima echipă calificată în optimile de finală. Programul partidelor de marţi

CUPA ROMÂNIEI | FC Argeş - CSM Poli Iaşi 0-0, meciul care deschide 16-imile. Programul partidelor de marţi

Au marcat: Ionuţ Năstăsie 52'/Danu Spătaru 71', Salim Cisse 86'.

1-0: Andrei Nilă este faultat în careu de portarul Koselev; Ionuţ Năstăsie bate penalty-ul în dreapta, jos, la nivelul gazonului, Koselev ghiceşte colţul şi deviază mingea, însă nu poate evita golul.

1-1: Cristea deviază cu capul în faţă o centrare în centrul careului, Salim Cisse urmăreşte şi şutează din şapte metri lateral stânga, mingea îl loveşte în piept pe Nicuşor Grecu şi se duce în faţă, Vişa respinge greşit până la Danu Spătaru, care egalează cu latul din şase metri.

1-2: Bădic primeşte mingea în stânga careului, centrează ideal în faţa careului mic, iar Salim Cisse reia cu capul în dreapta lui Nicuşor Grecu şi înscrie.

Gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea directă a lui Raul Costin, din minutul 90+3, în urma unui fault asupra lui Andrei Cristea.

FC Argeş: N. Grecu - Tofan, Cotigă, Vişa, C. Stan (D. Oancea 78') - R. Grecu (C. Barbu 86'), R. Costin (cpt.), I. Şerban, I. Năstăsie (Şerbănică 69') - Buhăescu, Nilă. Antrenor: Iordan Eftimie.

Poli Iaşi: Koselev - Sin, Ov. Mihalache, Cioinac, Bădic - M. Chelaru (Moisi 46'), Vremea (Salim Cisse 61') - Spătaru, Pedro Mendes (Platini 46'), Ştefănescu - A. Cristea (cpt.). Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitri: Marius Avram (centru); Vlad Bârleanu, Florin Pucheanu (asistenţi); Laurenţiu Ciuchiţă (rezervă).

Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău), Andrei Simion (Bucureşti).

Stadion: "Nicolae Dobrin" - Piteşti.

CS Mioveni a învins Petrolul Ploieşti, la penalty-uri, şi s-a calificat în optimile Cupei României

Divizionara secundă CS Mioveni s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins, în deplasare, cu 4-3 la loviturile de departajare, echipa din liga a treia Petrolul Ploieşti.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-1. Cosmin Năstăsie a marcat pentru Mioveni, în minutul 35, iar Adrian Vintilă a egalat în cel de-al doilea minut din prelungirile reprizei secunde.

Din minutul 106, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Adrian Neagoe, pentru cumul de cartonaşe galbene.

La loviturile de departajare, Claudiu Tudor, Nini Popescu şi Roland Stănescu au transformat pentru Petrolul, dar Alexandru Ciocâlteu şi Mihai Velisar au ratat. De la învingători a ratat doar Costinel Gugu, iar Cosmin Năstăsie, Ciprian Negoiţă, Eduard Stoica şi Eduard Neacşu au înscris.

Petrolul: Bolboaşă - Catană, Prunescu (Rol. Stănescu 51'), Frîncu (Ad. Vintilă 71'), Velisar - Alb. Olaru, M. Chindriş - Ciocâlteu, Cl. Tudor (cpt.), Saim Tudor (Lambru 100') - Arnăutu (N. Popescu 64'). Antrenor: Octavian Grigore.

Mioveni: F. Croitoru - Tirică, Gugu, Ichim, Ed. Stoica - Cip. Negoiţă - Pirtea (Ed. Neacşu 101'), Ed. Florescu (Traşcu 62'), Andor (Andr. Neagoe 70'), Ayza (cpt.) (Rădescu 81') - C. Năstăsie. Antrenor: Gheorghe Mihali.

Stadion: Ilie Oană - Ploieşti.

Universitatea Cluj a învins Ştiinţa Miroslava, scor 2-1, şi s-a calificat în optimile Cupei României

Echipa Universitatea Cluj, din Liga a 3-a, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins, marţi, pe Cluj Arena, divizionara secundă Ştiinţa Miroslava, cu scorul de 2-1.

Gabriel Giurgiu, din penalty, în minutul 61, şi Brian Lemac, în minutul 89, au marcat golurile învingătorilor. Pentru oaspeţi a punctat Alexandru Marin, în minutul 73.

Ştiinţa Miroslava a evoluat în inferioritate numerică din minutul 58, după eliminarea lui Robert Ambrosie, pentru cumul de cartonaşe galbene.

U Cluj: Albuţ - P. Chiş, Onicaş, Abrudan, Manu - Gab. Giurgiu (cpt.), Micaş (Trancă 62') - Hordouan (Haţiegan 87'), Goga, Oct. Ursu - Val. Lemnaru (B. Lemac 46'). Antrenor: Adrian Falub.

Miroslava: Turiţă - Ambrosie, Andr. Chindriş, Seb. Bucur, Agrigoroaei - Cărăruş, Săvoaia (Taciuc 81'), Corban, Căinari (Izmană 70') - Buhăcianu (Viorică 62'), Al. Marin (cpt.). Antrenor: Adrian Kerezsy.

Arbitri: Adrian Comănescu (centru), Gabriel Bârjac şi Ferencz Tunyogi (asistenţi).

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca.

Universitatea Cluj este a treia echipă care se califică în optimile de finală ale Cupei României, după CSM Poli Iaşi şi CS Mioveni.

16-imile Cupei României au debutat astăzi cu patru meciuri din totalul de 16 care se vor desfăşura pe durata a trei zile, de marţi până joi seară.

De la ora 16:00, la Piteşti, FC Argeş şi CSM Politehnica Iaşi au deschis competiţia din care fac parte în acest moment 14 echipe de Liga 1, 12 de Liga 2 şi 6 de Liga 3.

Două ore mai târziu, de la ora 18:00, la Ploieşti, Petrolul a jucat împotriva Mioveniului, în timp ce de la ora 19:00, la Cluj Napoca, s-a disputat Universitate Cluj - Ştiinţa Miroslava. Meciul vedetă al zilei, de la ora 20:30, se desfăşoară la Braşov şi le aduce faţă în faţă pe prim-divizionarele Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi CS U Craiova.

16-imile continuă apoi miercuri cu alte 10 meciuri, în timp ce joi sunt programate ultimele două partide din aceasă fază a Cupei României.

În urma tragerii la sorţi efectuate săptămâna trecută la Casa Fotbalului au rezultat trei meciuri între echipe de Liga 1, două între echipe din Liga 2, cinci între echipe din Liga 2 şi Liga 1 şi şase între cluburi de Liga 3 şi Liga 1. Şocul rundei este întâlnirea dintre ASU Poli şi ACS Poli, cele două mari rivale ale oraşului Timişoara. FCSB o va întâlni din nou pe Sănătatea Cluj, Reşiţa va juca împotriva campioanei Viitorul, Petrolul va primi vizita Mioveniului, în timp ce "U" Cluj se va duela cu Ştiinţa Miroslava. Deţinătoarea trofeului, FC Voluntari, va juca miercuri, la Sibiu, cu AFC Hermannstadt, liderul Ligii 2.