Dinamo a învins U Cluj şi s-a calificat în sferturile Cupei României

Dinamo Bucureşti a învins, miercuri, pe Cluj Arena, cu scorul de 3-1 la loviturile de departajare, echipa de ligă a treia Universitatea Cluj şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

219 afișări
Imaginea articolului Dinamo a învins U Cluj şi s-a calificat în sferturile Cupei României

La capătul primelor 90 de minute, a fost 1-1, scor care s-a menţinut şi după cele două reprize de prelungiri.

Laurenţiu Corbu a marcat pentru Dinamo, în minutul 14, iar Dorin Goga a egalat pentru U Cluj, în minutul 34.

La loviturile de departajare, Steliano Filip, Rivaldinho şi Diogo Salomao au înscris pentru Dinamo, iar Paul Anton a ratat primul penalty. De la U Cluj a transformat doar Octavian Ursu, iar Dorin Goga, George Florescu şi Paul Chiş au ratat.

0-1: Hanca trimite în diagonală de la 30 de metri lateral stânga, lung, la bara a doua, acolo unde avansează Laurenţiu Corbu, care câştigă duelul aerian cu Manu şi trimite plasat cu capul la colţul scurt, pe lângă Albuţ.

1-1: Takacs avansează în flanc şi centrează aproape de pe linia de margine din dreapta, Dorin Goga e pierdut din marcaj de Romera, se înalţă la şapte metri central şi înscrie cu capul în stânga lui Brănescu

U Cluj: Albuţ - Takacs (Hîmpea 100'), Abrudan, Andr. Cordoş, Manu - Onicaş (Greu 18'), G. Giurgiu (cpt.) - Oct. Ursu, G. Florescu, Goga - Lemnaru (B. Lemac 21', P. Chiş 79'). Antrenor: Adrian Falub.

Dinamo: Brănescu - Romera, Nedelcearu, Maric, S. Filip - P. Anton (cpt.), Hanca - Corbu (Dudea 93'), Liv. Gheorghe (Rivaldinho 46'), Salomao - Nemec (I. Şerban 96'). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Dinamo este a cincea echipă calificată în sferturi, după CSM Poli Iaşi, CS Universitatea Craiova, FC Botoşani şi Gaz Metan Mediaş.

Joi, vor avea loc ultimele trei meciuri din optimile Cupei României, după cum urmează:

Ora 14:00 AFC Hermannstadt - Juventus Bucureşti

Ora 18:30 Chindia Târgovişte - Astra Giurgiu

Ora 21:30 ACS Poli Timişoara - FCSB