Reprezentativa masculină de tenis de masă a României a fost învinsă, sâmbătă, de Cehia, scor 3-2, în finala pentru locul 13 de la Campionatele Europene pe echipe de la Lisabona, astfel că a încheiat competiţia pe poziţia a 14-a.

56 afișări
Imaginea articolului Echipa masculină de tenis de masă a României a fost învinsă de Cehia şi a terminat CE pe locul 14

Adrian Crişan (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Rezultatele întâlnirii dintre România şi Cehia sunt următoarele:

David Reitspies - Constantin Cioti 1-3 (11-9, 3-11, 8-11, 10-12)

Tomas Tregler - Ovidiu Ionescu 3-2 (11-8, 7-11, 7-11, 11-6, 11-4)

Tomas Konecny - Adrian Crişan 0-3 (5-11, 8-11, 7-11)

David Reitspies - Ovidiu Ionescu 3-1 (11-6, 8-11, 14-12, 11-6)

Tomas Tregler - Constantin Cioti 3-1 (11-8, 8-11, 14-12, 11-6).

Tot sâmbătă, jucătorii români au dispus de Slovacia, scor 3-0, în semifinalele tabloului pentru locurile 13-16.

Anterior, România a jucat în grupa D, în care s-a clasat pe locul 3, după înfrângerile cu Rusia (2-3) şi Croaţia (1-3) şi victoria cu Cehia (3-2). Pe tabloul pentru locurile 9-16, reprezentanţii României au pierdut în faţa Poloniei, scor 1-3, ajungând astfel pe tabloul pentru poziţiile 13-16.