FC Argeş a remizat cu Unirea Urziceni, scor 1-1, şi a retrogradat în Liga a II-a

Echipa FC Argeş a retrogradat matematic în Liga a II-a, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu Unirea Urziceni, într-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

1 afișare

Golurile au fost marcate de D. Bălan '73, pentru FC Argeş, şi Pădureţu '55, pentru Unirea Urziceni.

În minutul 17 al întâlnirii, căpitanul formaţiei Unirea Urziceni, Bogdan Mara, aprimit direct cartonaşulroşu pentru că a lovit fără minge un adversar, pe fundaşul Avramescu. Centralul Augustus Constantin nu a văzut faza, el fiind atenţionat de asistentul Adrian Vidan.

Cosmin Năstăsie, de la FC Argeş, a trimis de două ori mingea în bară: prima oară în minutul 23, cu un şutviolent de la 22 de metri, şi a doua oară în minutul 44, cu unşut din cădere, de la opt metri.

În minutul 55, gazdele şi-au trecut în cont a treia bară în acest meci, prin Ciprian Tănasă, cu un lob de la 22 de metri, pentru ca la faza imediat următoare Unirea Urziceni să deschidă scorul. Răzvan Pădureţu a marcat cu un şut de la 35 de metri, pe jos, în diagonală, care l-a surprins pe Hotoboc.

FC Argeş a restabilit egalitatea în minutul 73, prin Daniel Bălan, care a înscris cu un şut din voleu de la 14 metri, după o centrare de pe stânga a lui Năstăsie.

FC Argeş: 77. Hotoboc - 15. M. Stan, 30. Adr. Iordache I,6. Avramescu, 7. Poenaru - 17. Cr. Tănase (16. Adr. Ionescu '58), 20. Schumacher, 10. Prepeliţă (8. D. Bălan '58) - 21. Rupa (18. Cristea Rover '70), 9. C. Tănasă, 11. Năstăsie. Antrenor: Constantin Cârstea.

Unirea Urziceni: 1. Oltean - 16. Nicu, 18. Galamaz, 5. Rohat, 23. Bordeanu - 10. Mara, 24. Haciatrian (7. Şuleap'70), 25. Pădureţu, 8. Cr. Constantin (2. C. Petre '61) -15. Bilaşco (19. Balauru '85), 4. Onofraş. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Avramescu '17, Iordache I '22, Prepeliţă '36, M. Stan '55, Poenaru '69, D. Bălan '88/ Şuleap '81, Pădureţu '82, Oltean '89, Bordeanu '90

Cartonaş roşu: Mara '17.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Augustus Constantin, ajutat la cele două linii de asistenţii Adrian Vidan şiAdrian Midişan. Rezervă a fost Mugurel Vădan.

Observatorii întâlnirii au fostFlorin Gâtejanu şiValeriu Ioniţă.

La meci au asistat aproximativ o mie de spectatori, între care 60 de suporteri ai formaţiei Unirea Urziceni.

În urma rezultatului de miercuri, FC Argeş rămâne pe locul 16 în clasament, cu 23 de puncte, 10 mai puţine decât Farul Constanţa, formaţie aflată pe poziţia a 14-a, ultima neretrogradabilă, în condiţiile în care până la finalul sezonului mai poate obţine cel mult nouă puncte. Alte două formaţii, FC Naţional şi Jiul Petroşani, au retrogradat matematic încă de la sfârşitul etapei a XXX-a.