Echipa Gloria Bistriţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 (0-0), la loviturile de departajare, formaţia Steaua Bucureşti, în optimile competiţiei.

38 afișări
Imaginea articolului Gloria Bistriţa a învins Steaua, 5-4, la penaltiuri, şi s-a calificat în sferturile Cupei României

Gloria Bistriţa a învins Steaua, 5-4, la penaltiuri, şi s-a calificat în sferturile Cupei României (Imagine: Mircea Roșca/Mediafax Foto)

În minutul 80, jucătorul Mihai Onicaş (Steaua) a fost eliminat, pentru că l-a lovit cu cotul pe Borbely.

În minutul 102, Dinu Sânmărtean, de la Gloria, a primit al doilea cartonaş galben, pentru ţinere de tricou, şi implicit pe cel roşu, deoarece mai fusese avertizat în minutul 64 al meciului.

La finalul celor 90 de minute regulamentare şi după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0.

La penaltiuri, pentru Gloria au marcat Borbely, Năstase, Săceanu, Hora şi Coroian. La Steaua au marcat Szekely, Baciu, Pleşan, Dayro Moreno şi a ratat Bibişkov.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. V. Năstase, 7. Coroian, 27. D. Sânmărtean - 14. Achim, 5. Velcovici - 9. Keita, 28. Târnăvean (17. Săceanu '65), 24. Hora - 21. T. Moldovan (12. Borbely '46). Antrenor: Marian Pană.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 15. Tudose, 17. Baciu, 5. Rada - 7. Szekely, 22. Pleşan, 8. Ov. Petre (26. Bicfalvi '46), 21. Ochiroşii (25. Onicaş '36) - 11. Surdu (10. Grzelak '58), 23. Dayro Moreno - 99. Bibişkov. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Cartonaşe galbene: Velcovici '25, D. Sânmărtean '64, '102, V. Năstase '90+1, Borbely '95 / Ochiroşii '15, Pleşan '19, Surdu '19, Bibişkov '76, Grzelak '80, Dayro Moreno '110

Cartonaşe roşii: D. Sânmărtean '102 / Onicaş '81

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 200 de susţinători ai formaţiei Steaua.

Jucătorul Ovidiu Petre a revenit la Steaua după o lungă perioadă de absenţă, cauzată de o accidentare.

Ambele echipe au menajat în acest meci mai mulţi jucători: Lucian Sânmărtean, Borbely şi Ciucă, la Gloria, respectiv Zapata, Ghionea, Nicoliţă, Toja şi Kapetanos, la Steaua.

Directorul tehnic-manager general al Gloriei, Florin Halagian, aflat în stare de suspendare, a urmărit meciul de la Tribuna a II-a, undeva deasupra băncilor de rezerve.