Gloria Bistriţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Gloria Bistriţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins, miercuri, la Făgăraş, formaţia FC Braşov, cu scorul de 5-3 (1-1, 1-1), după executarea loviturilor de departajare, în meciul din optimile de finală ale competiţiei.

14 afișări
Imaginea articolului Gloria Bistriţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Gloria Bistriţa a deschis scorul în minutul 18 prin Dan Roman. FC Braşov a egalat în minutul 48 prin Ilyeş.

După două reprize de prelungiri, scorul a rămas 1-1 şi s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Gloria au marcat A. Mureşan, Hora, Joao Pedro şi Anca. Pentru FC Braşov au înscris Senin şi Hadnagy, în timp ce M. Roman şi Măldărăşanu au ratat.

Gloria Bistriţa: 12. Tătăruşanu - 23. Vagner, 17. Joao Pedro, 6. Ninu, 27. Panc - 8. Diogo (20. Anca '91), 4. A. Mureşan, 25. Sabou (5. Velcovici '64), 26. Enescu (9. Negrean '76) - 24. Hora, 28. D. Roman. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Braşov: 13. E. Nae - 2. Rui Duarte, 19. B. Niculae, 15. Oros, 25. Senin - 14. M. Roman, 6. Paulo Adriano, 10. Ilyeş (29. Bălţoi '88), 7. C. Munteanu (27. Măldărăşanu '59) - 11. Zaharia, 17. Dedu (9. Hadnagy '46). Antrenor: Răzvan Lucescu

Cartonaşe galbene: D. Roman '21, Velcovici '81, Negrean '87, Joao Pedro '116 / Paulo Adriano '43, '103

Cartonaş roşu: Paulo Adriano '103

Partida, care s-a disputat pe Park Arena din Făgăraş, a fost arbitrată de o brigadă formată din Cristian Balaj (central) - Zoltan Szekely, Traian Marchiş (asistenţi) - Marian Bordean (rezervă). Observatori au fost Cornel Cacoveanu pentru joc şi Gheorghe Moise pentru arbitri.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

În minutul 117, arbitrul a anulat un gol al lui Zaharia, pe motiv de ofsaid.