Prima pagină » Sport » Irina Begu şi Andreea Mitu au câştigat proba de dublu a turneului BRD Open

Irina Begu şi Andreea Mitu au câştigat proba de dublu a turneului BRD Open

Irina Begu şi Andreea Mitu au trecut în finală de Danka Kovinic (Muntenegru) şi Maryna Zanevska (Belgia), scor 6-3; 6-4.
Irina Begu şi Andreea Mitu au câştigat proba de dublu a turneului BRD Open
Mihaela Măncilă
22 iul. 2018, 18:59, Sport

Begu şi Mitu păstrează trofeul de dublu în România. Sportivele noastre s-au impus fără mari emoţii, conducând finala pe toată durata ei. Româncele au început primul set puternic şi au avut oportunităţi de break încă din primul game. Au concretizat 3 astfel de ocazii şi s-au impus, după 37 de minute, cu 6-3.

Al doilea set a fost puţin mai echilibrat. S-a mers cap la cap, câte un break de fiecare, dar Begu şi Mitu au reuşit să se distanţeze în final, când şi-au adjudecat setul secund cu 6-4.

În urma acestei victorii, româncele vor primi câte 280 puncte WTA. Mitu va urca aproximativ 600 de locuri în clasamentul de dublu şi va intra între primele 250 de jucătoare.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da