Lotul de juniori al României s-a clasat pe locul 11 în concursul pe echipe la Campionatele Europene de la Glasgow, puţin mai bine decât lotul de seniori care a terminat pe locul 15 în calificări, dar în orice caz departe de pretenţiile Federaţiei de specialitate.

203 afișări
Imaginea articolului Lotul de juniori al României la gimnastică s-a clasat pe locul 11 în concursul pe echipe la CE

România a contat pe Eduard Gavrilă, Emilian Neagu, Robert Burtănete, Gabriel Burtănete şi Rafael Szabo şi a adunat la final un total de 225,527 puncte, adică cu peste 12 puncte mai puţin decât Italia, echipa care a terminat pe locul 3.

Evoluţiile pe aparate ale gimnaştilor români:

Cal cu mânere: Robert Burtănete (11.166), Gabriel Burtănete (11.966), Eduard Gavrilă (11.666), Rafael Szabo (11.633)

Inele: Robert Burtănete (12.600), Emilian Neagu (12.766),Gabriel Burtănete (12.766), Rafael Szabo (13.333)

Sărituri: Emilian Neagu (13.733), Robert Burtănete (13.600), Rafael Szabo (13.800), Gabriel Burtănete (Prima evolutie - 13.000; A doua evolutie - 12.733; Media - 12.866)

Paralele: Robert Burtănete (10.566), Gabriel Burtănete (11.866), Eduard Gavrilă (11.200), Rafael Szabo (12.800)

Bară fixă: Robert Burtănete (11.600), Gabriel Burtănete (11.733), Eduard Gavrilă (12.100), Rafael Szabo (12.300)

Sol: Robert Burtănete (12.766), Rafael Szabo (12.833), Gabriel Burtănete (12.666), Emilian Neagu (11.166)

Rafael Szabo este singurul gimnast care a prins o finală pe aparate. Cu 13.333, el s-a calificat în finală la inele, programată duminică, 12 august, având a şasea notă din concurs. Szabo a înregistrat şi cea mai bună clasare la individual compus, locul 13.