Echipa naţională de tineret a României a învins, marţi, la Botoşani, cu scorul de 3-0 (2-0) reprezentativa similară a Insulelor Feroe, într-un meci contând pentru grupa întâi a preliminariilor Campionatului European din 2011 şi a trecut astfel pe primul loc în clasament.

22 afișări
Imaginea articolului Naţionala de tineret a învins Insulele Feroe cu scorul de 3-0, în preliminariile CE

Naţionala de tineret a învins Insulele Feroe cu scorul de 3-0, în preliminariile CE (Imagine: Răzvan Chiriţă/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Bicfalvi '5, L. Ganea '40 şi A. Ionescu '58.

România a deschis scorul prin Bicfalvi în minutul 5, când după o pasă a lui Sburlea, mijlocaşul echipei Steaua a şutat pe jos de la 23 de metri.

În minutul 40, atacantul Liviu Ganea a dus scorul la 2-0 cu un şut de la 14 metri în stânga portarului Jorgensen.

Andrei Ionescu a majorat diferenţa în minutul 58, când a reluat la colţul lung o pasă venită de la Sburlea.

România: 1. Lungu - 2. Bărboianu, 3. Barbu, 4. Ilie, 5. Găman - 6. Bicfalvi, 8. Ionescu, 9. Ganea, 10. Torje (7. Alexe '82), 14. Sburlea (18 Bujor '67) - 15. Ioniţă (11. Ochiroşii '59). Antrenor: Emil Săndoi.

Insulele Feroe: 1. H. Jorgensen - 3. Holm, 4. D. Davidsen, 6. Ellingsgaard, 7. Poulsen - 8. R. Jacobsen (15. Fero '54), 9. F. Justinussen (12. Klettskaro '79), 10. Mouritsen, 11. K. Jacobsen - 13. Nesa (5. P. Justinussen '73), 14. Edmundson. Antrenor: William Jacobsen.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Bulgaria avându-l la centru pe Nikolai Iordanov, ajutat la cele două linii de Krassimir Kerezov şi Krum Stoilov. Rezervă de arbitru a fost Georgi Iordanov.

Tot în Grupa I, miercuri este programată partida Rusia - Moldova, cu începere de la ora 15.00.