Nick Kyrgios (24 de ani, 27 ATP) a primit o amendă de 113.000 de dolari în urma comportamentului său inadecvat din timpul meciului cu Karen Khachanov (23 de ani, 9 ATP), de la Cincinnati, disputat joi dimineţă, scor 7-6 (3), 6-7 (4), 2-6.

1996 afișări
Imaginea articolului Nick Kyrgios, amendat cu 113.000 de dolari, după ieşirea nervoasă în care l-a numit pe arbitru cartof şi a simulat o pauză de toaletă

Nick Kyrgios, amendat cu 113.000 de dolari, după ieşirea nervoasă de pe teren în care l-a numit pe arbitru cartof şi a simulat o pauză de toaletă

Amenda reprezintă aproximativ 10% din veniturile obţinute din tenis de Kyrgios în anul 2019. În acest sezon, australianul a obţinut două titluri, la Washington şi Acapulco. De asemenea, The Guardian scrie că Nick Kyrgios ar putea fi suspendat de ATP în urma incidentelor grave petrecute la Cincinnati, dar şi din cauza numeroaselor sale antecedente. O suspendare i-ar putea pune în pericol australianului prezenţa la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

După ce arbitrul irlandez din meciul cu Khachanov, Fergus Murphy, i-a atras atenţia că nu serveşte suficient de repede, Kyrgios a răbufnit, jignindu-l. Acesta l-a numit pe arbitru ”cartof”. De asemenea i-a spus că este ”cel mai prost arbitru din tenis”.

”Cel mai prost, clar. De fiecare dată când joc, el face lucruri stupide”, a strigat Kyrgios.

La un moment dat, în al treilea set, Kyrgios a cerut pauză pentru toaletă. Deşi Murphy nu i-a permis acest lucru, Nick Kyrgios nu a ţinut cont de arbitru. Camerele l-au surprins ieşind de pe teren, distrugând două rachete şi întorcându-se.

După victoria lui Khachanov, Kyrgios a scuipat spre arbitru şi a strigat: ”Eşti un maimuţoi, frate”.