Francezul Florent Manaudou, sportiva ungară Katinka Hosszu şi ştafeta mixtă a SUA au stabilit recorduri mondiale, sâmbătă, la CM de nataţie în bazin scurt de la Doha.

96 afișări
Imaginea articolului Noi recorduri mondiale stabilite la Doha

Noi recorduri mondiale stabilite la Doha (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Manaudou a câştigat proba de 50 metri spate, cu timpul de 22 de secunde şi 22 de sutimi. El a îmbunătăţit recordul mondial de 22.61 stabilit în 22 noiembrie 2009 de americanul Peter Marshall.

Sâmbătă, pe locul doi la 50 m spate s-a clasat americanul Eugene Godsoe (23.05), iar medalia de bronz i-a revenit sportivului rus Stanislav Donets (23.10).

Katinka Hosszu s-a impus sâmbătă în proba de 200 de metri mixt, cu timpul de două minute, o secundă şi 86 de sutimi. Hosszu a îmbunătăţit recordul de 2:02.13 stabilit tot de ea, în data de 31 august. Sâmbătă, pe locul doi s-a clasat britanica Siobhan-MArie O'Connor (2:05.87), iar poziţia a treia a fost ocupată de americanca Melanie MArgalis (2:06.8).

La ştafeta mixtă 4x50 m liber, SUA a stabilit un record mondial cu timpul 1:28.57. Pe locul doi s-a clasat Rusia (1:29.13), iar pe poziţia a treia a terminat Brazilia (1:29.17). Precedentul record, de 1:29.53, aparţinea Rusiei din data de 14 decembrie 2013.