Politehnica Iaşi - FC Braşov, scor 1-1

Gruparea Politehnica Iaşi a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Braşov, în etapa a XI-a a Ligii I.

15 afișări
Imaginea articolului Politehnica Iaşi - FC Braşov, scor 1-1

Politehnica Iaşi - FC Braşov, scor 1-1 (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Montiel, în minutul 80, pentru Poli Iaşi, respectiv Dorel Zaharia, în minutul 62, pentru gruparea braşoveană.

În minutul 62, Roman a executat o lovitura liberă în careul mic al echipei ieşene, pe care Zaharia a reluat-o cu capul din şase metri şi l-a învins pe portarul Pleşca.

În minutul 80, Montiel a marcat cu şut bine plasat de la marginea careului, care l-a lăsat fără replică pe Stelea.

Politehnica Iaşi: 12. Pleşca - 77. Buta, 3. Onuţ, 28. L. Munteanu, 5. Pecnik - 26. Gavatorta, 16. Viveiros, 21. Naidin (19. Montiel '67), 7. Bersnjak (25. Milea '78), 18. Miclea (10. C. Tănasă '53) - 13. C. Bratu. Antrenor: Ionuţ Popa

FC Braşov: 16. Stelea - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 15. Oros, 3. Ezequias (25. Senin '13) -14. Mihai Roman, 6. Paulo Adriano (27. Măldărăşanu '67), 10. Ilyeş, 7. C. Munteanu -11. Zaharia (17. Dedu '76), 22. Buga. Antrenor: Răzvan Lucescu

Cartonaşe galbene: Naidin '44, Onuţ '89 / Zaharia '65, Roman '71

Partida a fost condusă la centru de Ionel Ivan (Focşani), ajutat la cele două linii de Adrian Vidan (Bucureşti) şi Miklos Nagy (Cluj Napoca), iar rezervă a fost Emil Voicu.

Observatori au fost delegaţi Adrian Ionescu şi Mircea Neşu.

La partida de pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iaşi au asistat 3.500 de spectatori, printre care s-au numărat şi 20 de fani ai oaspeţilor.