Formaţia germană Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor pentru a doua oară în istorie, după ce a trecut, cu scorul general de 4-3, de echipa spaniolă Real Madrid, în semifinalele competiţiei.

3848 afișări
Imaginea articolului REAL MADRID - BORUSSIA Dortmund, SCOR 2-0: Borussia a eliminat Real Madrid şi s-a calificat în finala Ligii Campionilor

REAL MADRID - BORUSSIA Dortmund, SCOR 0-0, ÎN LIGA CAMPIONILOR - LIVE TEXT (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Marţi, pe arena Santiago Bernabeu, Real s-a impus, scor 2-0, prin golurile marcate de Benzema, în minutul 83, şi Ramos '88. În prima manşă, Borussia Dortmund a câştigat, pe teren propriu, cu scorul de 4-1.

Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Varane, Ramos, Coentrao (Kaka '57) - Xabi Alonso (Khedira '67), Modric - Di Maria, Özil, C. Ronaldo - Higuain (Benzema '57). Antrenor: Jose Mourinho

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender (Santana '90+1), Gündogan - Blaszczykowski, Götze (Grosskreutz '14), Reus - Lewandowski (Kehl '87). Antrenor: Jürgen Klopp

Cartonaşe galbene: Coentrao '26, Higuain '43, Ramos '79, Khedira '81  / Gundogan '43, Bender '45+1, Weidenfeller'83

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, cu Howard Webb la centru, ajutat de asistenţii Darren Cann şi Michael Mullarkey, de asistenţii suplimentari Mike Dean şi Michael Oliver, în timp ce arbitru de rezervă a fost Stephen Child.

La meci a asistat şi Regele Juan Carlos al Spaniei.

LIVE TEXT

Minutul 90: FINAL DE MECI. Real Madrid ratează finala Ligii Campionilor, nereuşind să mai înscrie o dată. Borussia merge în finală, după ce a învins în tur cu 4-1.

Minutul 90: Final de infact la Madrid. Realul îşi joacă ultima carte.

Minutul 90: Cinci minute de la margine

Minutul 88: Real marchează din nou, prin Sergio Ramos. Mai sunt două minute de joc şi Real mai are nevoie de un gol pentru a merge în finală.

Minutul 85: Realul atacă furibund poarta adversă, în speranţa că va mai marca două goluri.

Minutul 83: Benzema înscrie pentru Real Madrid.

Minutul 79: Jucătorii echipei spaniole reclamă un penalti, neacordat de Howard Webb.

Minutul 72: Jucătorii echipei spaniole ajung la poarta adversă, însă nu reuşesc să pună în pericol buturile apărate de Weidenfeller.

Minutul 60: Intervenţie salvatoare a portarului Diego Lopez, care respinge un şut din cinci metri al lui Gündogan.

Minutul 50: Ocazie mare pentru Borussia. Lewandowski loveşte bara transversală cu un şut puternic, după ce primeşte o pasă excelentă de la Reus.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 40: Real Madrid a redus complet motoarele, spaniolii nemaifiind periculoşi pentru poarta echipei Borussia.

Minutul 27: Jocul s-a mutat la mijlocul terenului, scăzând în intensitate. Germanii s-au apropiat şi ei de poarta Realului.

Minutul 15: Contraatac de la mijlocul terenului al spaniolilor, Mesut Ozil primeşte la 15 metri de poartă, dar şutul lui trece puţin pe lângă buturi. O nouă ocazie importantă ratată de Real Madrid.

Minutul 13: Ocazie pentru Borussia. Lewandowski trimite puternic spre poartă din 11 metri, portarul Realului reţine.

Minutul 9: Cristiano Ronaldo primeşte de pe partea dreaptă, însă şutul lui trece mult peste poartă.

Minutul 4: Real Madrid a început în forţă meciul, atacând poarta germanilor. Higuain, singur cu portarul, ratează din şase metri.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start:

Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Varane, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Modric - Di Maria, Özil, C. Ronaldo - Higuain. Antrenor: Jose Mourinho

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender, Gündogan - Blaszczykowski, Götze, Reus - Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Borussia Dortmund a mai jucat finala Ligii Campionilor în 1997, reuşind să şi câştige trofeul în faţa formaţiei Juventus Torino.

În cealaltă semifinală se întâlnesc, miercuri, FC Barcelona şi Bayern Munchen. În tur, nemţii s-au impus, scor 4-0.

Finala Ligii Campionilor va avea loc la 25 mai, pe Wembley.