Reprezentativa României şi-a asigurat prezenţa la barajul de calificare pentru Cupa Mondială din 2014, după ce a încheiat pe locul doi în grupa D a preliminariilor din zona Europa. România a învins, marţi, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Estoniei, în ultimul meci din grupa D, iar Olanda a trecut de Turcia, scor 2-0.

5853 afișări
Imaginea articolului ROMÂNIA - ESTONIA, scor 2-0 / Turcia - Olanda, scor 0-2. România şi-a asigurat prezenţa la barajul de calificare pentru CM-2014 - FOTO

ROMÂNIA - ESTONIA, scor 2-0 / Turcia - Olanda, scor 0-2. România s-a calificat la barajul pentru accederea la Cupa Mondială - LIVE TEXT

Golurile au fost marcate de Ciprian Marica '30 (penalti) şi '81.

1-0: Ciprian Marica a transformat-o lovitură de la 11 metri acordată după un fault al lui Reintam asupra lui Stancu

2-0: Măţel a centrat de pe partea dreaptă, iar Marica a marcat cu capul din şase metri

România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr (Hoban '79) - Bucur (Torje '57), Stancu (Grozav '46), Tănase - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Estonia: Pareiko - Jaager, Reintam, Klavan, Teniste - Kink, Dmitrijev - Lindpere (Kruglov '75), Vassiljev, Puri (Ojamaa '58)- Zenjov (Anier '46). Selecţioner: Tarmo Ruutli.

Cartonaşe galbene: Gardoş '66, Boruceanu '90+1 / Klavan '70, Dmitrijev '78

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Croaţia, cu Marijo Strahonja la centru, ajutat de Sinisa Premuzaj (arbitru asistent 1), Igor Krmar (arbitru asistent 2) şi Ante Simunovic Vucemilovic (al patrulea oficial). Observator arbitrajului a fost desemnat scoţianul Hugh Dallas, iar comisar FIFA, germanul Rainer Koch.

La partidă au asistat 18.852 de spectatori.

Naţionala lui Victor Piţurcă a acumulat 19 puncte în grupa D, ocupând locul doi, sinonim cu prezenţa la barajul pentru CM. Olanda era deja calificată la CM, ocupând primul loc în grupă, cu 28 de puncte.

Tragerea la sorţi pentru meciurile de baraj va avea loc luni, 21 octombrie, la sediul FIFA de la Zurich.

Partidele de la baraj vor avea loc la 15 noiembrie (turul), respectiv 19 noiembrie (returul).

LIVE TEXT

Minutul 90: FINAL. România se califică la baraj.

Minutul 81: GOOOL ROMÂNIA!!! Marica înscrie cu capul la centrarea lui Măţel.

Minutul 79: Schimbare în echipa României: Iese Lazar, intra Hoban.

Minutul 76: Ocazie uriaşă pentru România: Centrare de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Grozav, care nu reuşeşte să marcheze din doi metri.

Minutul 72: Ocazie pentru România: Torje centrează, Lazăr reia cu capul pe lângă poartă.

Minutul 62: Romania combină în propriul teren şi nu reuşeşte să mai ajungă la poarta adversă.

Minutul 57: Schimbare în echipa României: Iese Bucur, intra Torje

Minutul 49: Ocazie mare pentru Estonia! Reluarea cu capul a lui Kink trece puţin pe langă poarta lui Tătăruşanu.

Minutul 47: Olanda conduce cu 2-0 în Turcia. Sneijder este marcatorul golului.

Minutul 46: Schimbare în echipa României: Iese Stancu, intră Grozav.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 45: Contraatac al formaţiei lui Piţurcă. Marica trimite cu călcâiul până la Tănase, însă acesta nu reuşeşte să centreze.

Minutul 40: Gigel Bucur trage puternic din 13 metri, dar şutul trece puţin peste poartă.

Minutul 36: Portarul Estoniei reuşeşte să respingă o lovitură de cap periculoasă a lui Marica, din 10 metri.

Minutul 30: GOOL ROMÂNIA!!!! Marica transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 30: Bogdan Stancu este faultat în careu, penalti pentru România.

Minutul 25: Ocazie uriaşă pentru România: Tănase centrează cu călcâiul, Bogdan Stancu preia din întoarcere, din patru metri, însă şutul său trece peste poartă.

Minutul 23: Tătăruşanu salvează poarta României de două ori.

Minutul 19: Marica a căzut în careul advers, acuzând un fault, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Minutul 17: Ocazie pentru Estonia: Vassiljev şutează puternic de la aproximativ 14 metri, balonul trecând puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu.

Minutul 12: România joacă în careul Estoniei, însă nu reuşeşte să pună în pericol poarta apărată de Pareiko.

Minutul 8: Tănase primeşte în careu de la Marica, dar centreaza prea lung.

Minutul 8: Olanda deschide scorul în meciul cu Turcia, prin Arjen Robben.

Minutul 4: Marica a primit în careu, cade după un duel, dar este offside.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start la România - Estonia

România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr - Bucur, Stancu, Tănase - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Estonia: Pareiko - Jaager, Reintam, Klavan, Teniste - Kink, Dmitrijev - Lindpere, Vassiljev, Puri - Zenjov. Selecţioner: Tarmo Ruutli.

Echipele de start la Turcia - Olanda

Turcia: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Semih Kaya, Omer Toprak, Hasan Kaldirim - Olcan Adin, Mehmet Topal, Selcuk Inan, Arda Turan - Umut Bulut, Burak Yilmaz. Selecţioner: Fatih Terim.

Olanda: Cillessen - Janmaat, Martins Indi, Vlaar, Blind - Fer, Clasie, Sneijder - Robben, Van Persie, Lens. Selecţioner: Louis van Gaal.

Pentru a accede la BARAJUL DE CALIFICARE la CM, România trebuie să învingă Estonia, iar Turcia să nu câştige partida cu Olanda de la Istanbul. În cazul în care cele două echipe vor fi la egalitate de puncte, departajarea se va face la golaveraj. În acest moment, România are +4, iar Turcia +9.

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că România are doar varianta victoriei în meciul cu Estonia, din Grupa D de calificare la CM-2014, apreciind că ar fi bine ca o muncă de doi ani şi jumătate să se concretizeze cu o calificare la baraj.

"Noi avem acum doar varianta victoriei şi aşa am şi pregătit jocul. Sper să reuşim şi să câştigăm de-o manieră în care să nu avem emoţii. Dacă vor fi şi goluri multe, va fi foarte bine. Asta ar însemna însă să fructificăm măcar 90 la sută din ocaziile pe care le avem, pentru că în meciul cu Andorra am conceretizat doar 70 al sută. Acum însă alta e valoarea Estoniei, să câştigăm noi şi apoi rămâne să vedem ce se întâmplă în Turcia. Sunt emoţii, normal, e şi o presiune formidabilă, indiferent dacă încerci să nu te gândeşti. Până la urmă e o muncă de doi ani şi jumătate şi ar fi bine să se concretizeze cu o calificare la baraj", a spus Piţurcă.

Aproximativ 750 de poliţişti au fost mobilizaţi, marţi şi miercuri, pentru asigurarea ordinii cu ocazia meciului de fotbal care se va disputa între selecţionatele României şi Estoniei.