România - Insulele Feroe, scor 3-1 - FOTO

Echipa naţională a României a învins, miercuri, la Piatra Neamţ, cu scorul de 3-1 (1-0), reprezentativa Insulelor Feroe, în ultima etapă a grupei a 7-a a preliminariilor Cupei Mondiale din 2010.

369 afișări
Imaginea articolului România - Insulele Feroe, scor 3-1 - FOTO

România - Insulele Feroe (Imagine: Liviu Chirică/Mediafax Foto)

FOTO

Golurile României au fost marcate de Apostol '18, Bucur '65 şi Mazilu '87, oaspeţii punctând în minutul 83 prin Bo.

În minutul 18, Apostol a deschis scorul cu un şut la colţul scurt din interiorul careului mare.

Gigel Bucur a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 65, cu o lovitură de cap.

În minutul 83, la o lovitură liberă a oaspeţilor, mingea a fost centrată în careu şi Bo l-a învins pe Pantilimon.

Patru minute mai târziu, Andrei Cristea a reuşit o pătrundere pe partea stângă, a şutat din careu, Mikkelsen a respins în faţă şi Mazilu a împins balonul în poartă.

România: 1. Pantilimon - 2. Panin, 6. Rădoi, 5. Goian (15. Galamaz '26), 3. Raţ - 8. Mara, 4. Apostol, 11. N. Grigore, 7. Varga - 18. Bucur (17. Andrei Cristea '77), 9. Marica (16. Mazilu '83). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Insulele Feroe: 1. Mikkelsen - 2. Naes, 5. Bo, 4. Gregersen, 3. Danielsen - 7. Benjaminsen (14. Christian Jacobsen '82), 10.Suni Olsen - 11. Holst (12. Lokin '71), 9. Borg, 8. Samuelsen - 6. Rogvi Jacobsen (18. Hansen '74). Antrenor: Brian Kerr.

Cartonaşe galbene: Panin '45+1, N. Grigore '55 / Bo '31, Borg '43, Samuelsen '51.

Arbitri: Alexander Gvardis (centru) - Tihon Kalugin, Mihail Erovenko (asistenţi) - Maxim Laiuşkin (rezervă) - toţi Rusia.

Delegat FIFA: Yoav Strauss (Israel)

Observator de arbitri: Aleh Şkun (Belarus)

La meci au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, dintre care câteva zeci de susţinători ai echipei oaspete.

Înaintea partidei, preţul biletelor la peluză a fost scăzut de la 10 lei la 5 lei, iar cu 15 minute înainte de start au fost împărţite gratis tichete de intrare.

Înainte de partidă, portarul oaspeţilor, Jakup Mikkelsen (40 de ani), aflat la ultimul său meci în echipa naţională, a primit un buchet de flori din partea preşedintelui federaţiei feroeze.