România s-a calificat la EURO 2024. Am învins Israel în Ungaria

• Echipa naţională de fotbal a României a învins, sâmbătă seară, echipa Israelului, în al nouălea meci al Grupei I de calificare la EURO 2024.
  • În urma victoriei, s-a califcat la Campionatul European de fotbal 2024, din Germania.
3689 afișări
Imaginea articolului România s-a calificat la EURO 2024. Am învins Israel în Ungaria

Naţionala s-a calificat la EURO 2024 după ce a învins, cu 2-1, reprezentanta Israelului.

România a încasat un gol de la Israel în minutul 2.

Tricolorii s-au repliat repede şi Puşcaş a înscris, reuşind egalarea, în cel de-al zecelea minut al partidei.

La pauză, echipele au intrat la vestiare cu scorul de 1-1.

După două schimbări în tabăra israeliană până în minutul 62, Ianis Hagi a înscris în minutul 63, punând încă un punct pe tabelă în dreptul tricolorilor.

Fotbaliştii naţionalei au avut mai multe ocazii de gol până la final, însă scorul a rămas neschimbat.

În minutul 84, Mihăilă a faultat din spate, astfel că a fost eliminat de pe teren cu cartonaş roşu de către arbitrul francez, Letexier.

România se află pe primul loc în grupa de calificare cu 19 puncte şi va mai disputa un singur meci, cu Elveţia. Indiferent de scorul din meciul cu elveţienii, România este calificată la EURO 2024.