Şase recorduri stabilite la Campionatele Naţionale de înot de la Hunedoara - Mediafax

Şase recorduri stabilite la Campionatele Naţionale de înot de la Hunedoara

Şase recorduri naţionale au fost doborâte, joi, în cadrul reuniunii a doua a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Hunedoara, notează site-ul Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.

342 afişări
Imaginea articolului Şase recorduri stabilite la Campionatele Naţionale de înot de la Hunedoara

Şase recorduri stabilite la reuniunea a doua de la Campionatele Naţionale de înot de la Hunedoara (Imagine: Bogdan Iordache/ Arhiva Mediafax Foto)

Florina Ilie (născută în 1996) a bătut recordul naţional la 50 de metri bras, cu timpul de 32:09. La 100 de metri liber, George Raţiu (născut în anul 2000) a stabilit, cu 50:82, un nou record naţional pentru juniorii de 16 ani.

Ştafeta feminină a Stelei de 4X50 metri, cu următoarea componenţă Maria Gâdea, Claudia Gâdea, Andreea Drăgoi şi Jasmine Ivan, sunt deţinătoarele noului record naţional la junioare, cu 1:50:31.

Ştafeta masculină de la CSM Braşov (Szilagy Richard, Andrei Ungur, Florin Coste şi Mihai Naş) a stabilit, la 4X50 metri liber, recordul naţional al juniorilor, cu timpul de 1:34:18.

În aceeaşi finală de 4X50 metri liber, băieţii de la CSS Hunedoara (Raul Bădărău, Andrei Păduraru, Victor Iacob, Norbert Maer) au doborât recordul naţional la juniori de 16 ani, cu timpul de 1:40:81.

Tot la 4X50 metri liber masculin, cvartetul de la LPS Baia Mare (Rareş Szilaghi, Sebastian Babicu, Alexandru Hâncu, Alexandru Mihalache) a stabilitb recordul naţional pentru juniorii de 15 ani, cu timpul de 1:43:61.

Iată şi celelalte performanţe realizate de către sportivi după cele două reuniuni de joi:

Masculin

50 m fluture
1. Cătălin Paul Ungur (CSM Braşov) 00:24:34

200 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (CSU Cluj) 01:57:83

100 m liber
1. Alin Coste (CSU Cluj) 00:48:97

200 m mixt
1. Robert Andrei Glinţă (CSU Cluj) 02:00:98

ştafetă 4x50 m liber
1. CSU Cluj (Robert Andrei Glinţă, Alin Coste, Andrei Pleşan, George Adrian Raţiu) 01:31:76

Feminin

100 m spate
1. Carina Bianca Macavei (CSU Cluj) 01:01:42

400 m liber
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 04:19:26

200 m mixt
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 02:18:60

 

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici