Reprezentativa Spaniei, campioana europeană en-titre, s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Paraguayului, într-un meci disputat sâmbătă, la Johannesburg, în sferturile de finală ale competiţiei.

55 afișări
Imaginea articolului Spania a învins Paraguay, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale

Spania a învins Paraguay, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul spaniol David Villa, în minutul 83.

Atât Paraguay cât şi Spania au ratat câte un penalti în timpul primelor 90 de minute, primii prin Cardozo, în minutul 59, iar spaniolii prin Xabi Alonso, în minutul 61.

Paraguay a primit lovitura de la 11 metri în minutul 59, când Oscar Cardozo a fost faultat în careu de Gerard Pique. Acelaşi Cardozo a executat însă Iker Casillas a apărat.

La faza imediat următoare, spaniolul David Villa a fost faultat de Alcaraz, iar arbitrul Carlos Batres (Guatemala) a acordat din nou penalti. Xabi Alonso a executat şi a marcat, însă Batres a decis repetarea loviturii de la 11 metri, şutul lui Alonso fiind de această dată parat de Justo Villar. Arbitrul a dictat repetarea loviturii de pedeapsă pentru că mai mulţi spanioli au intrat în careu înainte ca Alonso să execute penaltiul.

Paraguay: 1. Villar - 2. D. Veron, 14. P. Da Silva, 21. Alcaraz, 3. R. Morel - 11. Santana, 15. V. Caceres (19. Lucas Barrios '84), 8. E. Barreto (13. Vera '64), 16. Riveros, - 18. N. Valdez (9. Santa Cruz '72), 7. Cardozo. Antrenor: Gerardo Martino.

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 5. Puyol (4. Marchena '84), 3. Pique, 11. Capdevila - 16. Busquets - 6. Iniesta, 8. Xavi, 14. Xabi Alonso (18. Pedro '75), - 7. D. Villa, 9. Torres (10. Fabregas '56). Antrenor: Vicente Del Bosque

Cartonaşe galbene: Alcaraz ('59), Caceres ('59), Morel ('71), Santana ('88) / Pique ('57), Busquets ('63)

Omul meciului a fost desemnat spaniolul Andres Iniesta.

Vezi aici rezumatul meciului Spania - Paraguay

Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Carlos Batres (Guatemal) la centru, ajutat de asistenţii Leonel Leal (Costa Rica) şi Carlos Pastrana (Honduras). Rezervă a fost Benito Archundia.

Reprezentativa Spaniei va întâlni, miercuri, în semifinalele Cupei Mondiale, naţionala Germaniei.