STEAUA A ÎNVINS DINAMO, scor 2-0, în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I

Echipa Steaua a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Dinamo, în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I, golurile fiind marcate de Mansaly Boubacar, în proprie poartă, în minutul 13, şi de Cristian Tănase, în minutul 70.

9674 afișări
Imaginea articolului STEAUA A ÎNVINS DINAMO, scor 2-0, în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I

DINAMO - STEAUA (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)

0-1: Chipciu a şutat la poartă, a intervenit Rusescu pe traiectorie, iar mingea l-a lovit pe senegalezul Boubacar, care a trimis-o în proprie poartă.

0-2: Tănase a marcat de la circa 16 metri, după o combinaţie cu Rusescu.

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, D. Grigore, Muşat - Strătilă (Nica '67), Boubacar (Cristea '71), Dandea, Curtean (Rotariu '77)- Alexe, Dănciulescu. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş (Gardoş '62), Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu (Nikolici '46), Tănase (Iancu '72) - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Carrtonaşe galbene: Curtean '20, Muşat '45, Dănciulescu '56, Strătilă '58, Rus '62, Dandea '75, Cristea '83 / Latovlevici '26, Bourceanu '45+2, Tănase '71

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu, ajutat de Vasile Marinescu şi Marius Nicoară. Rezervă a fost Cătălin Popa.

Observatori au fost Gheorghe Nedelescu şi Aron Huzu.

Fotbaliştii stelişti şi membrii stafului tehnic şi-au lăsat mustaţă, după ce Steaua şi-a asigurat al 24-lea titlu din istorie.

Suporterii dinamovişti au făcut o coregrafie din plăcuţe alb-roşii din care au scris FCD, iar pe fâşii de pânză erau trecute toate facţiunile galeriei. "Sub acest nume mereu vom învinge", a fost un banner al galeriei dinamoviste.

Fanii stelişti au afişat următoarele bannere: "7 mai, o zi în Rai", "Fantasme incendiare înţelese doar de voi, luna mai inevitabil o marcaţi tot pentru noi", "Urmează piesa de teatru", "Fără fraţii mei timpul s-a oprit la titlul 23", "Acţionar nou v-aţi luat... Ce contracte aţi mai semnat?" sau "A început să vă pese sau sunt iar interese?".

La meci au asistat 43.789 de spectatori.

Peste 900 de jandarmi au asigurat măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor la acest meci.

Derbiul Dinamo - Steaua a fost întrerupt în minutul 38, după ce fanii au aruncat cu mai multe obiecte în teren şi s-a reluat după aproximativ şase minute.

LIVE TEXT

Minutul 90+3 Partida se încheie! Steaua învinge, în deplasare, pe Dinamo cu 2-0 în derbiul de tradiţie al Ligii I.

Minutul 90 Deşi Dinamo este condusă cu 2-0, galeria dinamovistă cântă.

Minutul 89 Latovlevici centrează de pe partea stângă, portarul dinamovist prinde cu uşurinţă.

Minutul 81 Ocazie mare pentru Steaua! Rusescu reia cu capul după un corner, Bălgrădean respinge in-extremis.

Minutul 75 Georgievski este faultat dur de Dandea, cartonaş galben pentru fundaşul dinamovist.

Minutul 70 GOL STEAUA! Tănase înscrie cu un şut plasat de la 18 metri. 2-0 pentru Steaua!

Minutul 69 Ocazie pentru Dinamo. Curtean şutează de la 16 metri, dar Tătăruşanu respinge.

Minutul 63 Rusescu primeşte o pasă în adâncime, atacantul stelist şutează puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Minutul 62 Fault dur al lui Laurenţiu Rus la Nikolic, mijlocaşul dinamovist primeşte cartonaşul galben.

Minutul 61 Lovitură liberă pentru Steaua. Centrare de pe partea stângă, Bălgrădean reţine.

Minutul 58 Strătilă se duce periculos cu piciorul înainte, jocul este oprit de Sebastian Colţtescu. Strătilă primeşte galben.

Minutul 54 Curtean şutează periculos de la distanţă, Tătăruşanu respinge.

Minutul  52 Laurenţiu Rus centrează de pe partea dreaptă, Tătăruşanu prinde prompt balonul.

Minutul 48 Strătilă pătrunde periculos pe partea dreaptă, centrează, dar roş-albaştrii îndepărtează pericolul.

Minutul 46 A început cea de a doua repriză. Steaua a dat startul reprizei secunde.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 44: Ocazie pentru Steaua. Un şut puternic al lui Adi Popa este respins de Bălgrădean, mingea atingând bara.

Minutul 40: Ocazie pentru Dinamo. Un şut al lui Dănciulescu din opt metri îl loveşte pe Latovlevici în mâinile care erau lipite de abdomen. Dinamoviştii au reclamat henţ în careu.

Minutul 38: Meciul s-a reluat.

Minutul 38: După mai multe discuţii cu arbitrul Sebastian Colţescu, Bourceanu a încercat din nou să execute cornerul, moment în care o torţă a fost aruncată în teren, astfel că arbitrul a făcut semn ca partida a fost întreruptă.

Minutul 37: Fanii dinamovişti au aruncat din nou cu torţe în teren. Jucătorul stelist Alexandru Bourceanu a încercat să execute un corner, însă mai multe obiecte au fost aruncate în teren.

După câteva minute de discuţii cu observatorii partidei, arbitrul Sebastian Colţescu a decis să trimită cele două echipe la vestiare.

În apropierea lui Bourceanu, care trebuie să execute o lovitură de la colţ, a fost aruncată o sticlă de doi litri cu apă. Partida a fost oprită. Jucătorul refuză să execute cornerul.

Minutul 30: Alexe a reuşit să pătrundă în careu, dar a întârziat centrarea, astfel că dinamoviştii nu au reuşit să fie periculoşi.

Minutul 25: O nouă ocazie pentru Steaua: Chipciu şutează din nou în careu, fără o ţintă precisă însă. Dinamoviştii reuşesc să respingă.

Minutul 23: Chipciu primeşte în careu, dar şutul lui loveşte plasa laterală a porţii lui Bălgrădean.

Minutul 13: GOL STEAUA! Atac al formaţiei steliste, Chipciu şutează în careu, iar mingea ajunge în poartă din picioarele dinamovistului Boubacar.

Minutul 7: Strătilă se descurcă între doi stelişti, dar şutul lui este prea slab pentru Tătăruşanu.

Minutul 6: Jocul este echilibrat, nicio echipă nu a reuşit să ajungă la poarta adversă. O torţă a căzut în careul mic al apărării dinamoviste, aproape de portarul Cristian Bălgrădean. Torţa s-a stins la foarte scurt timp după ce a căzut pe teren.

Minutul 1: A început prima repriză. Partida a început cu o întârziere de două minute, după ce mai multe torţe au fost aruncate în teren. Fanii dinamovişti au aprins cinci-şase torţe care au căzut în teren, lucru făcut şi de suporterii echipei Steaua. Arbitrul Sebastian Colţescu a decis să fluiere startul partidei doar după ce s-a asigurat că toate condiţiile de securitate sunt îndeplinite.

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, D. Grigore, Muşat - Strătilă, Dandea, Boubacar, Curtean - Dănciulescu, Alexe. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Potrivit unor surse din cadrul clubului, jucătorii formaţiei Dinamo vor încasa prime în valoare totală de 40.000 de euro în cazul unei victorii în partida cu echipa Steaua.

Peste 900 de jandarmi vor asigura măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor la meciul Dinamo - Steaua.

Accesul spectatorilor în stadion se face începând cu ora 18.30 doar pe bază de bilete şi invitaţii.