STEAUA - LEGIA VARŞOVIA, scor 1-1, în play-off-ul Ligii Campionilor

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia poloneză Legia Varşovia, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor.

2878 afișări
Imaginea articolului STEAUA - LEGIA VARŞOVIA, scor 1-1, în play-off-ul Ligii Campionilor

Federico Piovaccari (Imagine: George Filip/Mediafax Foto)

Steaua a deschis scorul prin Piovaccari, în minutul 34, Legia reuşind egalarea prin Kosecki, în minutul 53.

1-0: Bourceanu l-a lansat în adâncime pe Piovaccari şi italianul a deschis scorul cu un lob peste Kuciak de la 20 de metri.

1-1: Radovici a centrat din partea dreaptă şi Kosecki, scăpat din marcaj, a înscris cu un şut cu latul de la 6 metri.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă '46) - A. Popa, Stanciu (Iancu '61), Tănase - Piovaccari (Ad. Cristea '70). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak - Rzezniczak, Jodlowiec (Broz '27), Dossa Junior, Wawrzyniak - Furman, Vrdoljak - Kucharczyk (Zyro '75), Radovici, Kosecki - Saganowski (Dvalişvili '81). Antrenor: Jan Urban.

Cartonaşe galbene: Pintilii '37, Prepeliţă '66 / Rzezniczak '19, Dossa Junior '56, Zyro '77, Kuciak '78.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) - Andrea Stefani, Renato Faverani (asistenţi) - Antonio Damato, Domenico Celi (asistenţi suplimentari) - Riccardo Di Fiore (rezervă) - toţi Italia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 50.655 de spectatori, dintre care aproximativ 800 de fani polonezi.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostul internaţional român Costică Ştefănescu. Jucătorii stelişti au purtat banderole negre în memoria lui Ştefănescu.

Fanii Stelei de la Peluza Nord au avut o coregrafie din plăcuţe roşii, albastre şi galbene pe care era scris "Uniţi" şi au afişat un banner cu mesajul: "Uniţi nimeni nu ne poate învinge".

Suporterii stelişti de la Peluza Sud au afişat următorul banner: "Open the gate for ultras".

LIVE TEXT

Minutul 90: FINAL

Minutul 90: Steliştii se joacă cu şansele de gol în prelungirile partidei.

Minutul 90: O nouă ocazie pentru Steaua: Adi Popa şutează puternic de la aproximativ 10 metri, pe lângă poartă.

Minutul 78: Steliştii îşi creează ocazii, dar nu reuşesc să înscrie. Latovlevici a centrat pentru Gardoş, fundaşul central al Stelei trimite peste poartă.

Minutul 59: Bourceanu este autorul unei acţiuni în careul advers, însă şutul lui de la aproximativ 18 metri trece puţin pe lângă poarta lui Kuciak.

Minutul 55: Kosecki înscrie din nou, dar golul e anulat pe motiv de ofsaid.

Minutul 53: Legia egalează. Steliştii pierd o minge la mijlocul terenului, balonul ajunge prin faţa porţii lui Tătăruşanu la Kosecki, care înscrie.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 45: Tătăruşanu reuşeşte să respingă un şut puternic venit dintr-o lovitură liberă.

Minutul 34: GOOL STEAUA! Echipa lui Reghecampf marchează prin Piovaccari. Italianul primeşte dintr-o pasă a lui Bourceanu şi înscrie printr-un lob.

Minutul 33: Tănase primeşte la patru metri de poartă, dar Kuciak respinge.

Minutul 30: Contrataac al formaţiei poloneze, însă şutul lui Saganowski trece peste poartă.

Minutul 24: După un start bun al Stelei, meciul s-a echilibrat, iar Legia încearcă să pună probleme în atac.

Minutul 11: Ocazie mare pentru Steaua: Piovaccari primeşte o pasă la 11 metri de poartă, dar portarul Kuciak reuşeşte să respingă.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start:

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - A. Popa, Stanciu, Tănase - Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak - Rzezniczak, Jodlowiec, Dossa Junior, Wawrzyniak - Furman, Vrdoljak - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganowski. Antrenor: Jan Urban.

Partida retur se va disputa la 27 august, la Varşovia.