Conform grilei de distribuire a drepturilor TV din Liga 1, Steaua a pierdut 700.000 de euro, prin simpla plasare pe locul 5 la finalul sezonului regulat, în cădere faţă de poziţia ocupată în campionatul trecut.

2085 afișări
Imaginea articolului Steaua pierde 700.000 de euro din drepturile TV prin plasarea pe locul 5 la final de sezon regulat

Steaua pierde 700.000 de euro din drepturile TV prin plasarea pe locul 5 la final de sezon regulat (Imagine: Bogdan Maran / Mediafax Foto)

În toamna anului trecut, Adunarea Generală a Ligii Profesioniste de Fotbal a decis modificarea grilei de distribuire a sumei de 27,5 milioane de euro fără TVA pe sezon, prevăzută în contractul cu compania malteză Intel Sky Broadcast (ISB). Prima tranşă a fost plătită conform clasamentului din ediţia trecută de Liga 1, a doua a fost egală, de 600.000 de euro de club, şi s-a plătit în februarie 2016, iar ultima se va distribui în zilele următoare, în funcţie de locul ocupat de echipe la finalul sezonului regulat.

Conform acestui principiu, clubul Steaua va primi cu 700.000 de euro (TVA inclus) mai puţin. În sezonul trecut, echipa a terminat pe primul loc, în timp ce acum se află pe poziţia a cincea.

Un alt club care va pierde este CFR Cluj, care a terminat anul trecut pe poziţia a 3-a, iar acum este pe locul 8 la finele sezonului regulat. În cazul echipei clujene, pierderea financiară se ridică la 600.000 de euro. Contactat de MEDIAFAX, preşedintele Iuliu Mureşan a declarat: "Am pierdut foarte mulţi bani. Numai la noi se schimbă regulile jocului în timpul sezonului. Trebuia să primim 3 milioane de euro conform locului trei, dar a venit o propunere de schimbare a grilei şi a fost votată".

Preşedintele CSMS Iaşi, Florin Prunea, a confirmat pentru ProSport schimbarea grilei în toamna lui 2015: "Noi, FC Botoşani, Viitorul şi încă un club, pe care nu mi-l amintesc, am votat împotrivă. În rest, toţi au fost de acord, inclusiv CFR Cluj. Asta e viaţa. Noi am votat împotrivă şi am câştigat în jur de 300.000 de euro. Alţii au fost de acord şi au pierdut".

CSMS Iaşi a terminat sezonul regulat pe poziţia a şaptea, cu trei locuri mai sus decât poziţia din sezonul trecut.

Conform grilei, Viitorul a câştigat 700.000 de euro din ascensiunea de 6 locuri, în timp de Dinamo are un plus de 500.000 de euro din cele 5 locuri urcate.

Diferenţa de locuri faţă de sezonul trecut înregistrată de echipele din play-off: