Steaua şi CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în etapa a XVII-a a Ligii I

Formaţia Steaua a remizat, sâmbătă, scor 1-1 (0-1), cu echipa CFR Cluj, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în cadrul etapei a XVII-a a Ligii I, în care oaspeţii au condus până în minutul 75 şi avut doi jucători eliminaţi, spre finalul jocului.

2428 afișări
Imaginea articolului Steaua şi CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în etapa a XVII-a a Ligii I

Steaua - CFR Cluj (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)

CFR Cluj a deschis scorul, în minutul '15, prin Kapetanos, iar Steaua a egalat prin Mihai Costea '75.

0-1: Centrare Sougou de pe partea dreaptă, iar Kapetanos înscrie cu o lovitură cu capul de la 6 metri, la colţul lung;

1-1: Centrare Emeghara de pe partea dreaptă, Mihai Costea reia din vole de la 15 metri, tot la colţul lung.

CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 85, când au fost elimnaţi Mureşan şi Weldon.

Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Fl. Costea '57) - Prepeliţă (M. Costea '71), Bourceanu, Brandan, Tănase - Rusescu, Nikolici (Bicfalvi '81). Antrenor: Ilie Stan.

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Mureşan, Renan Garcia - Sougou (Maftei '87), Kapetanos (Weldon '82), Bastos (Ronny '71). Antrenor: Jorge Costa.

Cartonaşe galbene: Nikolici '27, Geraldo '33, M. Costea '75, Bicfalvi '89, Rusescu '90+1 / Mureşan '10, '85, Peralta '18, Cadu '90+4, Panin '54, Piccolo '60, Beto '62

Cartonaşe roşii: Mureşan '85, Weldon '85

Arbitri: Cristian Balaj - Aurel Oniţă, Eduard Dumitrescu - Cătălin Popa

Observatori: Dan Lăzărescu, Claudiu Popa

La meci au asistat aproximativ 35.000 de spectatori, între care şi 100 de fani clujeni.

Suporterii au afişat două bannere adresate fotbalistului stelist Raul Rusescu: "Respect Raul", "Mulţumim Raul".

În prima repriză, Steaua a avut trei bare: Prepeliţă '9, '45+1, Rusescu '34.

Fostul fotbalist al Stelei, Pantelis Kapetanos, a fost huiduit de public la fiecare atingere a mingii.

În minutul 9, la peluza opusă faţă de cea în care a stat galeria Stelei a avut loc un conflict între doi fani stelişti. Cei doi au fost scoşi din stadion, urmând să fie sancţionaţi de Jandarmerie.