Echipa Steaua Bucureşti a debutat, joi, cu o remiză în grupa E a Ligii Europa, scor 2-2 (1-1), în deplasare, cu formaţia germană VfB Stuttgart, după ce a condus cu 2-1 până în finalul meciului.

8392 afișări
Imaginea articolului Steaua - VfB Stuttgart, scor 2-2, în debutul grupei E a Ligii Europa. Românii au fost la cinci minute de victorie

VfB Stuttgart - Steaua Bucureşti (Imagine: AFP / MediafaxFoto)

Golurile au fost marcate de Ibisevici '5, Niedermeier '85, respectiv Adrian Popa '6, Rusescu '80 din penalti.

1-0: Ibisevici reia cu o lovitură de cap din şase metri o minge centrată de pe partea stângă a lui Hajnal.

1-1: Adi Popa i-a pasat în adâncime lui Nikolici, acesta a încercat să-l dribleze pe Ulreich, dar a fost faultat, însă arbitrul a lăsat jocul să continue, mingea ajungând la Chipciu, care din cinci metri înscrie printre picioarele fundaşului Sakai.

1-2: În minutul 79, Adrian Popa este faultat în careu de Rodriguez, iar Raul Rusescu transformă penaltiul cu un şut în dreapta lui Ulreich.

2-2: Niedermeier restabileşte egalitatea în minutul 85, după ce a reluat cu o lovitură de cap o centrare venită de pe partea stângă.

VfB Stuttgart: Ulreich - Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka - Gentner, Kvist (Harnik '82) - Tunay Torun (Okazaki '62), Hajnal (Traore '82), Cacau - Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu (Latovlevici '81) - Prepeliţă (Rusescu '46), Bourceanu, Filip (Pintilii '46) - A. Popa, Nikolici, Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Kvist '28, Ulreich '80.

La partidă a asistat şi fostul atacant al şvabilor, Ciprian Marica.

Desfăşurarea partidei

Arbitrul Serge Gumienny fluieră sfârşitul partidei. Steaua termină la egalitate, scor 2-2, partida din deplasare cu VfB Stuttgart.

Minutul 90: Tătăruşanu o salvează pe Steaua! Două ocazii imense ale germanilor, de fiecare dată portarul stelist a reuşit să respingă

Minutul 85:  2-2 - Niedermeier egalează pentru germani.

Minutul 82: Schimbări la Stuttgart: Harnik şi Traore intră în locul lui Hajnal şi Kvist

Minutul 81: Ultima schimbare la Steaua: Latovlevici intră în locul lui Pârvulescu.

Minutul 80: Rusescu înscrie!!! VfB Stuttgart - Steaua, scor 1-2

Minutul 79: Penalti pentru Steaua!!! Adi Popa este cel faultat

Minutul 75: VfB Stuttgart a început să domine jocul, steliştii sunt mai mult în apărare. Sakai este aproape de a marca dar portarul stelist respinge

Minutul 68: Bară pentru VfB Stuttgart. Cacau reia puternic din centrul careului stelist, dar Tătăruşanu are şansă şi mingea loveşte bara laterală

Minutul 62: Prima schimbare şi la Stuttgart: Okazaki intră în locul lui Tunay Torun

Minutul 57: Din nou oportunitate mare de gol pentru Steaua. Românii combină chiar în careul gazdelor, dar şutul este blocat până la urmă de germani

Minutul 56: Cea mai mare ocazie de gol pentru Steaua! Nikolici este lansat ideal de Rusescu, atacantul ajunge faţă în faţă cu portarul dar trage mult peste

Minutul 53: Germanii au a doua ocazie mare de gol. Mingea se plimbă prin faţa porţii şi Cacau nu reuşeşte să o trimită în plasă

Minutul 52: Ocazie mare pentru Stuttgart. Pârvulescu greşeşte, Torun ajunge faţă în faţă cu Tătăruşanu şi portarul român respinge în corner.

Minutul 51: Ieşire ezitantă a lui Tătăruşanu. Chiricheş respinge mingea în corner

Minutul 48: Acţiunea a lui Adi Popa pe partea stângă. Centrarea puternică în faţa porţii nu este interceptată de atacanţii stelişti

Minutul 47: Presingul Stelei dă rezultate. Steliştii obţin un corner, dar execuţia lui Bourceanu este respinsă de fundaşii germani

Reghecampf a făcut două schimbări la pauză: Rusescu a intrat în locul lui Prepeliţă iar Pintilii l-a înlocuit pe Filip

A început repriza a doua

Pauză. Arbitrul Serge Gumienny a fluierat sfârşitul primei reprize.

Minutul 39: Probleme la marcaj din nou pentru stelişti. Rodriguez este scăpat la o lovitură de colţ, dar lovitura lui de cap ratează cadrul porţii

Minutul 29: Lovitura liberă rezultată este executată de Adi Popa, dar zidul german respinge mingea în corner. Din lovitura de colţ, Szukala reia cu capul spre poarta lui Ulreich, dar mingea trece puţin pe lângă.

Minutul 28: Primul cartonaş galben al partidei este văzut de Kvist. Acesta l-a faultat pe Chipciu pentru a opri un contraatac stelist periculos

Minutul 22: După începutul entuziasmant de meci, partida s-a mai liniştit şi jucătorii celor două echipe se apropie mai greu de poarta adversa

Minutul 15: Boka şutează din interiorul careului stelist, Tătăruşanu respinge în faţă şi steliştii reuşesc să degajeze apoi mingea.

Minutul 11: Românii continuă să preseze. Lovitura liberă de la 18 metri uşor lateral dreapta este executată de Bourceanu la jumătate de metru de poartă.

Minutul 6: 1-1 - Steaua are un răspuns formidabil. Nikolici pătrunde pe partea dreapta, este împiedicat de Ulreich, mingea ajunge la Chipciu care înscrie în ciuda opoziţiei fundaşului lui Stuttgart.

Minutul 5: 1-0 - VfB Stuttgart deschide scorul. Ibisevici înscrie cu o lovitură de cap, din interiorul careului, de unde a fost scăpat din marcaj.

Minutul 1 - Steaua începe în forţă meciul cu germanii. Filip expediază un şut de la marginea careului pe lângă poarta lui Ulreich

Echipele de start:

VfB Stuttgart: Ulreich - Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka - Kvist, Gentner - Tunay Torun, Hajnal, Cacau - Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Filip - A. Popa, Prepeliţă, Chipciu - Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Meciul este arbitrat de o brigadă de arbitri din Belgia, avându-l la centru pe Serge Gumienny. El va fi ajutat de asistenţii Walter Vromans şi Frank Bleyen şi de asistenţii suplimentari Alexandre Boucaut şi Luc Wouters. Arbitru de rezervă a fost desemnat Kristof Meers.