Ştiinţa Bacău, victorie în derbiul Moldovei cu CSU Suceava

Echipa de handbal masculin Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia CSU Bucovina Suceava, scor 27-26 (15-14), într-un meci contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naţionale.

13 afișări

Primele minute au fost rezervate echilibrului, dar oaspeţii şi-au arătat repede intenţiile de a pleca cu puncte de la Bacău, preluând conducerea pentru prima dată, 3-4 (min. 7). Meciul a continuat cu CSU Suceava la conducere, dar băcăuanii şi-au revenit cu cinci minute înainte de pauză, 13-13, după un gol pe contraatac al lui Petrea. Coechipierul său Grieze a readus Ştiiinţa în avantaj, 14-13, menţinut şi la finalul primelor 30 de minute, scor 15-14.

La reluare, Ştiinţa a mărit diferenţa, 18-15 (min. 34), dar replica jucătorilor lui Leonard Bibirig nu s-a lăsat mult aşteptată, 18-18 (min. 38). Echilibrul s-a menţinut în continuare, 20-20 (min. 46), Ştiinţa făcând ulterior încă un efort pentru a se desprinde, 23-20 (min. 49). Cu şapte minute înaintea finalului, Ştiinţa avea deja patru goluri avans, 26-22, trei dintre ele marcate în inferioritate numerică, astfel că meciul părea tranşat. CSU Suceava a revenit însă rapid, 26-25 (min. 57), ultimele minute fiind dramatice. Au urmat eliminări de câte două minute în ambele tabere, dar Ştiinţa avea două goluri avans în ultimul minut, 27-25. Ultimul gol al meciului a fost înscris de oaspeţi, de la 7 metri, 27-26, acesta fiind exact scorul din turul sezonului, dar în favoarea sucevenilor.

Cu victoria de miercuri, băcăuanii au egalat la puncte chiar pe adversara suceveană, 22, cele două echipe împărţind locurile 4-5 în clasamentul Ligii Naţionale.

Marcatori:

Ştiinţa Bacău – Bondar 7 goluri, Petrea 5, Rotaru 4, Grieze 3, Moskalenko 2, Păunică 2, Dospinescu 1, Şipoş 1, Tărâţă 1, Ramba 1.

CSU Suceava – Adomnicăi 5 goluri, Mitrea 4, Pancu 4, Chiruţ 3, Gavriloaia 3, Ciubotariu 2, Acatrinei 2, Şoldănescu 1, Ţuţu 1, Dediu 1.

Partida s-a jucat în devans, deoarece duminică formaţia Ştiinţa Bacău va juca returul sferturilor de finală ale Challenge Cup, în deplasare, cu OIF Arendal (Norvegia).

Celelalte partide din etapa a 17-a vor avea loc, după cum urmează: HC Odorhei-Steaua Bucureşti şi Dinamo Braşov-Energia Pandurii Tg. Jiu (ambele vineri), Poli Timişoara-CSM Bucureşti, Minaur Baia Mare-HCM Constanţa şi “U” Transilvania Cluj-CSM Oradea (toate sâmbătă), iar CSM Satu Mare-UCM HC Caraş Severin (în 6 aprilie). UCM evoluează la rândul său în cupele europene, cu Vardar Skopje, sâmbătă, pe teren propriu, în returul sferturilor de finală ale Cupei Cupelor.