Mișcările și puterea lui Thompson, care nu era cap de serie, erau în mod evident compromise. Australianul a intrat în meci cu probleme la spate și la picior și a părăsit terenul pentru o pauză medicală în setul al doilea, apoi s-a oprit după ce a încercat să joace încă trei puncte, scrie AP.
„Astăzi starea mea s-a înrăutățit semnificativ”, a spus Thompson, care concura la simplu și dublu la Wimbledon. „Am jucat mult tenis cu un corp care nu ar fi trebuit să o facă, și asta mi-a afectat starea”.
Pentru Fritz, cap de serie nr. 5, a fost o zi de lucru mai scurtă, după ce a jucat două meciuri de cinci seturi și unul de patru seturi mai devreme în turneu.
„Evident, nu este modul în care aș vrea să trec mai departe”, a spus Fritz. „Este trist. … Îl respect pentru că a ieșit pe teren. Corpul lui nu este în regulă”.
Acum, americanul îl va întâlni marți pe rusul Karen Khachanov, cap de serie nr. 17, pentru un loc în semifinale – o rundă pe care niciunul dintre ei nu a atins-o până acum la All England Club.
Khachanov a fost de două ori semifinalist la Grand Slam, la US Open în 2022 și la Australian Open în 2023. Fritz a ajuns pentru prima dată atât de departe într-un turneu major când a ajuns în finală la Flushing Meadows în septembrie, înainte de a pierde în fața lui Jannik Sinner, numărul 1.
Khachanov l-a învins pe Kamil Majchrzak cu 6-4, 6-2, 6-3 duminică și are un bilanț de 2-0 împotriva lui Fritz, deși ultima lor întâlnire a avut loc în 2020.
„Ne antrenăm tot timpul, așa că suntem destul de familiarizați cu jocul celuilalt”, a spus Fritz. „Dar cred că m-am îmbunătățit foarte mult și am devenit un jucător mult mai bun de la ultima noastră întâlnire”.