Universitatea Craiova a obţinut prima victorie din ediţia 2009-2010 a Ligii I

Formaţia Universitatea Craiova a obţinut, duminică, prima victorie din acest sezon al Ligii I, după succesul repurtat pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), în faţa echipei Pandurii Târgu Jiu, contând pentru etapa a III-a.

21 afișări
Imaginea articolului Universitatea Craiova a obţinut prima victorie din ediţia 2009-2010 a Ligii I

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Daniel Mogoșanu (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Mihai Dina '8 şi Dorel Stoica '17.

1-0: Prepeliţă a centrat pe colţul scurt şi Dina a deviat balonul în plasa porţii apărate de Răzvan Stanca.

2-0: Portarul echipei Pandurii Târgu Jiu l-a faultat pe Dina, la aproximativ 17 metri de poartă, lateral dreapta, iar jucătorii Universităţii Craiova au solicitat eliminarea lui Stanca, însă Haţegan i-a acordat cartonaşul galben, apreciind că atacantul formaţiei nu se afla în poziţie iminentă de gol. Dorel Stoica a transformat lovitura liberă, trimiţând balonul la vinclu.

În minutele 24 şi 69, arbitrul Ovidiu Haţeganu a întrerupt partida şi a oferit fotbaliştilor celor două echipe o pauză de hidratare.

În minutul 54, jucătorul Valentin Badea a debutat în tricoul echipei Universitatea Craiova.

În minutul 83, jucătorul Nelu Nicolae, poreclit Jackie, în vârstă de 18 ani, a debutat în Liga I.

Universitatea Craiova: 21. Lung - 2. Bărboianu, 7. Găman, 3. Barbu, 8. Şoavă - 30. Prepeliţă (25. Firţulescu '63), 6. D. Stoica, 13. Dilevski, 10. Fl. Costea - 17. Baird (88. Nicolae '83), 20 Dina (11. Badea '54). Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Pandurii Târgu Jiu: 1. Stanca – 14. Popete, 4. Chibulcutean, 18. Martinovici, 6. Cardoso – 37. Hidişan (16. Ad. Rusu '35), 21. Stângă, 5. Păcurar (24. Murgan '41), 29. Grecu – 19. Stromajer, 23. Raskovici (7. Arrieta '71). Antrenor Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Bărboianu '11, Firţulescu '70 / Grecu '14, Stanca '16, Păcurar '30, Cardoso '56

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Cristian Nica, Stelian Slabu (asistenţi) - Ludovic Uihelyi (rezervă).

Observatori: Alexandru Popescu, Ioan Mureşan.

Supervizor: Dumitru Dragomir.

La partidă au asistat aproximativ 3000 spectatori, printre care, la tribuna oficială, s-au aflat antrenorul echipei de tineret, Emil Săndoi, şi fostul selecţioner Victor Piţurcă, al cărui nume a fost vehiculat în ultimele zile ca fiind înlocuitorul lui Daniel Mogoşanu pe banca tehnică a Universităţii Craiova.