Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, în Liga I

Formaţia Universitatea Craiova a pierdut, cu scorul de 1-2 (0-1), partida susţinută, pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a XIX-a a Ligii I.

66 afișări
Imaginea articolului Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, în Liga I

Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, în Liga I (Imagine: Remus Badea/Mediafax Foto)

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Liţu '8 şi Lazăr '68, reuşita gazdelor fiind semnată de Trică '90+2.

În minutul 8, atacantul oaspeţilor Liţu a speculat o eroare în apărarea gazdelor şi a marcat cu un şut de la marginea careului mic.

În minutul 10, Universitatea Craiova a obţinut un penalti în urma unui fault comis de portarul oaspeţilor Buchta, în propriul careu, asupra lui Gângioveanu. Florin Costea a executat, dar portarul Buchta a reţinut balonul.

În minutul 69, o centrare de pe partea dreaptă în careul echipei gazde a ajuns la fundaşul Lazăr, care a înscris de la şase metri.

În minutul 90+2, Universitatea Craiova a redus din diferenţă după un gol marcat de Trică, printr-un şut bine plasat din interiorul careului oaspeţilor.

U. Craiova: 21. Lung Jr. - 32. Bădoi (33. Trică '67), 7. V. Găman, 4. Iliev, 17. Bălace - 25. Firţulescu (20. Dina '55), 30. Prepeliţă, 2. Bărboianu, 28. Gângioveanu - 9. M. Costea (27. A. Piţurcă '80), 10. Fl. Costea. Antrenor: Mark Wotte.

Gaz Metan: 30. Buchta - 44. Kratochvil, 19. Lazăr,13. Akaki, 8. Buzean - 17. Dudiţă (20. Nohai '52), 16. Zaharia, 7. Kubala, 22. Pârvulescu (23. Markovici '87) - 77. Silvăşan, 9. Liţu (11. Cigan '78). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonaşe galbene: Gângioveanu '80 / Butcha '10, Liţu '37, Lazăr '69, Kubala '90+3, Silvăşan '90+3.

Arbitri: Victor Berbecaru (centru) - Vasile Marinescu, Eduard Crângaşu (asistenţi) - Adrian Stănescu (rezervă)

Observator: George Ionescu.

La meciul de pe arena din Turnu Severin au asistat aproximativ 13.000 de spectatori.

La începutul meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostul arbitru FIFA, Mircea Salomir, care a încetat din viaţă, în noaptea de marţi spre miercuri, la aproape 65 de ani.

Acest joc a reprezentat întâiul meci de primă ligă disputat la Turnul Severin după 13 ani. Precendenta partidă de primă divizie a fost jucată tot de Universitatea Craiova cu Poli Timişora (0-0), în sezonul 1996-1997.