Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia FTC Budapesta, scor 30-23 (15-15), în penultimul meci din grupa principală 2 a Ligii Campionilor.

1444 afișări
Imaginea articolului VICTORIE pentru Oltchim în Liga Campionilor. Româncele au câştigat meciul cu FTC Budapesta cu 30-23

VICTORIE pentru Oltchim în Liga Campionilor. Româncele au câştigat meciul cu FTC Budapesta cu 30-23 (Imagine: Arhiva Mediafax Foto)

Cu un lot deplasat la Dabas de doar 13 jucătoare, dar şi ameninţarea eliminării din cursa pentru semifinale, Oltchim a început cu curaj meciul cu FTC, cu două goluri ale lui Bulatovici. Gazdele au recuperat însă rapid, 3-2 (min. 3), cu Tomori în prim-plan. Două minute mai târziu, avantajul s-a mărit, 5-3, dar tot Bulatovici a redus, 5-4 (min. 6). La 6-4, antrenorul Vestergaard a cerut time-out, iar mutarea a fost de bun-augur, jucătoarele sale reuşind egalarea în minutul 10, 7-7. Cinci minute mai târziu, tabela arăta de asemenea egalitatea, 9-9, portarul Paula Ungureanu fiind înlocuită cu Navarro.

FTC a încercat din nou să se distanţeze, 11-9, dar Oltchim a egalat, 11-11 (min. 18) şi, mai mult, a fost privată de o aruncare de la 7 metri, după un fault asupra Iuliei Curea, nepenalizat de arbitrele franceze Bonaventura. Unguroaicele au reuşit să pună două goluri în plus pe tabelă, 13-11 (min. 24), dar au fost iar ajunse de ambiţioasa echipă a Oltchimului, 13-13 (min. 26), iar FTC a intrat rapid la time-out. Barbosa a reuşit un gol spectaculos pe contraatac, 13-14, iar Managarova i-a urmat exemplul, 13-15 (min. 27), aducând liniştea în rândurile fanilor unguri. Au urmat trei atacuri ratate de Oltchim, astfel că scorul pauzei a fost 15-15.

La reluare, gazdele au marcat primele, 17-15 (min. 33), dar Bulatovici şi Barbosa au ripostat, 17-17, iar Brădeanu a readus avantajul, 17-18 (min. 36), deşi Oltchim avea o jucătoare eliminată. Tomori a readus egalitatea, 18-18, iar când Pineau a înscris pentru 18-19, FTC a intrat la time-out (min. 37). Barbosa a dus avantajul la 18-20 şi tot ea a ratat ulterior un contraatac cu gol ca şi făcut, dar Bulatovici nu a pierdut apoi şansa de la 7 metri şi a dus scorul la 18-21 (min. 41). În poartă, Silvia Navarro avea deja 10 intervenţii. FTC a marcat primul gol după o “secetă” de 9 minute, 19-21, dar replica a venit rapid de la Pineau, 19-22, cu 15 minute rămase din meci. Curea a înscris şi ea după o schemă în viteză, 19-23 (min. 48) şi, treptat, a devenit clar că Oltchim nu mai poate pierde confruntarea, având deja şi moralul ridicat în faţa unei echipe căzute şi fizic şi psihic (20-25 şi 22-28).

Scor final, 23-30, iar Oltchim acumulează 6 puncte, la fel ca FTC, înaintea celei de-a doua partide din grupă, dintre Krim (6 puncte) şi Zvezda (0), programată duminică.

Marcatoare:

FTC - Tomori 7 goluri, Dajka 4, Szucsanszki 3, Szamoransky 2, Verten 2, Such 2, Szekereczes 2, Cifra 1

Oltchim - Bulatovici 7 goluri, Barbosa 5, Managarova 5, Brădeanu 4, Manea 4, Curea 3, Pineau 2.

În primele patru meciuri din grupă, Oltchim a cedat în faţa unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, şi a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a învins-o, cu 29-25, respectiv cu 26-23.

Oltchim mai are de jucat un singur meci, pe teren propriu, cu Krim (17 martie).

Primele două clasate în fiecare grupă vor obţine calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminată în semifinale, de Gyor ETO, formaţia care a pierdut ulterior trofeul, în faţa celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câştigarea Ligii Campionilor.