Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 7 WTA, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 5.946.740 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei.

6813 afișări
Imaginea articolului VICTORIE pentru Simona Halep la Indian Wells: 6-2, 1-6, 6-4 în faţa jucătoarei Eugenie Bouchard. Românca s-a calificat în sferturi

Simona Halep (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Halep a învins-o, în optimile de finală, cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, după o oră şi 39 de minute, pe Eugenie Bouchard (Canada), cap de serie numărul 18 şi poziţia 19 în ierarhia mondială.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Casey Dellacqua (Australia), jucătoare venită din calificări şi locul 78 WTA, şi Lauren Davis (SUA), poziţia 66 în clasamentul mondial.

Pentru calificarea în sferturi de finală la Indian Wells, Halep va primi 215 de puncte WTA şi un cec în valoare de 104.000 de dolari.

DESFĂŞURAREA LIVE TEXT:

UPDATE 21:50  Simona Halep câştigă meciul cu Eugenie Bouchard, după ce şi-a adjudecat ultimul set cu 6-4

UPDATE 21:45 Simona a reuşit un break şi şi-a câştigat serviciul. Conduce cu 5-4 în setul trei.

UPDATE 21:31 Bouchard face break: 4-3 pentru ea în setul decisiv

UPDATE 21:24 Simona Halep are minge de break la 2-1, dar Bouchard reuşeşte să revină şi îşi câştigă serviciul. 2-2

UPDATE 21:12 Halep reuşeşte să întrerupă seria de game-uri câştigate ale lui Bouchard şi îşi face serviciul. 1-0 pentru româncă

UPDATE 21:05 Eugenie Bouchard câştigă al doilea set cu 6-1. Din păcate românca nu a reuşit să menţină acelaşi ritm, iar lui Bouchard i-au intrat toate loviturile

UPDATE 20:58 Un nou game Bouchard, care conduce acum cu 4-2 în setul doi

UPDATE 20:54 Bouchard îşi găseşte cadenţa şi se desprinde la 3-1 în setul doi

UPDATE 20:45 Bouchard nu cedează şi câştigă pe serviciul româncei. Halep trebuie să aibă grijă, Bouchard este o jucătoare foarte periculoasă. Demonstrează acest lucru şi acum, într-o situaţie dificilă, făcând break la 15

UPDATE 20:43 Break Halep! Românca începe şi al doilea set în forţă

UPDATE 20:37 Halep câştigă primul set! 6-2 pentru românca noastră

UPDATE 20:34 Bouchard îşi face serviciul, este 5-2. Românca serveşte din nou pentru a încheia setul

UPDATE 20:30 Halep îşi pierde pentru prima dată serviciul şi scorul este 5-1 în favoarea ei în primul set

UPDATE 20:25 Un nou break Halep! Românca joacă fenomenal, confirmă ceea ce a declarat înaintea partidei, că la ora actuală îî ies toate loviturile

UPDATE 20:22 Halep îşi face serviciul şi conduce cu 4-0! Românca a câştigat pe propriul serviciu la avantaj, după ce a salvat o minge de break

UPDATE 20:17 Un nou break pentru Halep! 3-0 în primul set şi românca are şansa să se desprindă decisiv în primul set

UPDATE 20:15 Halep confirmă începutul bun de partidă şi îşi câştigă serviciul fără emoţii

UPDATE 20:10 Halep a început partida foarte bine, cu un break. 1-0 pentru românca noastră, care urmează la serviciu