Echipa naţională sub 21 de ani a României a învins reprezentativa similară a Finlandei, joi seara, scor 4-1, în preliminariile EURO 2021, într-un meci disputat pe Stadionul "Anghel Iordănescu", din Voluntari.

3633 afișări
Imaginea articolului Victorie. România U21 a învins Finlanda U21 cu scorul de 4-1, în preliminariile EURO 2021

Victorie. România U21-Finlanda U21, scor 4-1, în preliminariile EURO 2021

Finlandezii au deschis scorul după doar trei minute, prin mijlocaşul Kaan Kairinen, care a fost găsit liber în faţa porţii.

România a revenit rapid în joc graţie lui Valentin Mihăilă. Jucătorul de la Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 8, după un şut excelent de la marginea careului. În minutul 16, Mihăilă a înscris din nou, cu un nou şut la colţul lung, însă din interiorul careului.

Scorul pauzei a fost stabilit de acelaşi Valentin Mihăilă. În minutul 45+5, jucătorul Universităţii Craiova a înscris din nou, după ce a beneficiat de o centrare expediată de George Ganea.

După pauză, Mihăilă a reuşit al patrulea gol, în minutul 78, stabilind scorul final al partidei, 4-1.

În urma acestui rezultat, România U21 a reuşit a treia victorie din cele patru meciuri disputate în actuala campanie de calificare şi a urcat pe locul 2 în grupa 8 de calificare la EURO 2021, cu 9 puncte.

6. Malta U21 - 1 punct, 3 meciuri

Următorul meci al României U21 va avea loc marţi, de la ora 19:30, pe terenul Irlandei de Nord.