- Home
- Ştiinţă-Sănătate
- (06.12.2021, 21:43)
- Mihaela Ionita
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
O pastilă utilizată pentru impotenţă ar putea reduce riscul de a dezvolta Alzheimer cu până la 69% - studiu
- Cazurile de Alzheimer scad cu o treime în cazul utilizatorii de Sildenafil, potrivit unui studiu.
- Sidenofil se află în medicamentele utilizate pentru tratarea disfuncţiei erectile, Viagra, şi a hipertensiunii arteriale, Revatio.
- Cercetătorul principal a declarat că sunt necesare mai multe studii pentru a confirma dacă medicamentul poate preveni boala.
3461 afișări

O pastilă utilizată pentru impotenţă ar putea reduce riscul de a dezvolta Alzheimer cu până la 69% - studiu
Administrarea de Viagra ar putea reduce riscul de a dezvolta Alzheimer, susţin oamenii de ştiinţă. Cercetătorii de la Clinica Cleveland din SUA au examinat datele medicale a 7 milioane de americani cu vârstă de peste 70 de ani, urmărindu-i timp de şase ani, potrivit DailyMail.
Rezultatele au arătat că adulţii care au luat sildenafil, ingredientul principal din mica pastilă albastră, au avut cu 69% mai puţine şanse de a dezvolta Alzheimer, comparativ cu persoanele care nu au folosit acest medicament.
ULTIMELE ȘTIRI
-
De câte ori pe zi se suprapun acele unui ceas? Întrebarea din interviurile de angajare pe care cei mai mulți o greșesc
-
Silviu Predoiu: Primii oameni din conducerea statului îi asigură pe străini că vor primi în ţara noastră exact ceea ce nu ne pot oferi nouă
-
Rusia deţine arme secrete ce pot provoca cutremure?
-
Putin anunţă că Rusia va amplasa arme nucleare tactice în Belarus
Sildenafilul, utilizat şi pentru tratarea hipertensiunii arteriale, a părut să aibă rezultate mai bune decât două medicamente utilizate în prezent împotriva Alzheimer.
Cercetătorul principal, Dr. Feixiong Cheng, a recunoscut că este nevoie de studii clinice pentru a confirma dacă medicamentul pentru impotenţă poate cu adevărat să prevină boala. Dar testele de laborator au arătat că acesta poate creşte dezvoltarea celulelor cerebrale şi poate opri acumularea de proteine dăunătoare în creier.
Mai mult de jumătate de milion de britanici suferă de această afecţiune, iar cifra este de aşteapt să ajungă la 1,6 milioane până în 2040.
Nu există un leac pentru această boală, dar există medicamente deja aprobate pentru ameliorarea temporară a unor simptome.
Nu se ştie de ce anumite persoane dezvoltă Alzheimer, dar antecedentele familiale, fumatul şi kg în plus sunt factori de risc.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe