eurelectric

Corneliu Bodea, președintele Centrului Român al Energiei: „Ar trebui ca electrificarea să fie o prioritate națională”. Argumentele reprezentantului României în Eurelectric

Soluția pentru reducerea dependenței de sursele fosile, pentru reducerea prețurilor energiei electrice, dar și a volatilității acestora, este electrificarea, care ar trebui să fie un proiect și o prioritate națională, susține Corneliu Bodea, președintele Centrului Român al Energiei (CRE), reprezentantul industriei autohtone în Eurelectric, într-un interviu acordat reporterului Mediafax în marja Power Summit 2026, derulat în capitala Finlandei.

Sectorul energiei și cel digital, angajament semnat la Power Summit 2026 pentru a susține strategic dezvoltarea centrelor de date în Europa

Inteligența artificială reprezintă o oportunitate unică de a impulsiona competitivitatea Europei, este viziunea Eurelectric, care reprezintă interesele comune ale industriei europene de energie electrică, astfel că, în cadrul angajamentului Twin Transition Commitments, semnat joi la la Power Summit din Helsinki, reunește actori din sectoarele digital și energetic pentru a analiza tendințele, pentru a aprofunda colaborarea și a identifica factorii de politici publice și de piață care să susțină dezvoltarea durabilă a AI.

Georgios Stassis, vicepreședinte Eurelectric și CEO PPC: „Cu cât introducem mai multe surse regenerabile în sistemul nostru, cu atât prețurile se vor relaxa mai mult în anii următori”

Consumatorii europeni au trăit în doar doi ani două crize energetice, declanșate ca reacții în lanț la conflictele geopolitice din Ucraina și din Orientul Mijlociu, ceea ce a arătat că Europa este dependentă în proporție colosală de de combustibilii fosili. Soluția? „Cu cât introducem mai multe surse regenerabile în sistemul nostru, cu atât prețurile se vor relaxa mai mult în anii următori”, a declarat, Georgios Stassis, vicepreședinte Eurelectric și CEO al PPC, la Power Summit 2026, cel mai important eveniment al industriei energiei electrice europene, organizat la Helsinki.

Volker Raffel, E.ON România, la Power Summit 2026: Eliminarea blocajelor din rețele poate ieftini energia angro cu 40% în următorii 10 ani

Modificarea regimului de reglementare, prin eliminarea rapidă a blocajelor la nivelul rețelelor de transport și distribuție a energiei electrice, ar putea duce la reducerea prețului electricității angro ci aproximativ 40% în următorul deceniu, a estimat miercuri CEO-ul E.ON România și președintele Federaţiei Patronală a Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE), Volker Raffel, la o dezbatere în cadrul celui mai mare eveniment al industriei energetice din Europan, Power Summit 2026, organizat de Eurelectric la Helsinki.

Care sunt planurile Finlandei pentru situații de criză, inclusiv o catastrofă energetică? Președintele Alexander Stubb: „Atunci când treaba se împute, trebuie să fim pregătiți”

Președintele Finlandei, Alexander Stubb, un autodeclarat entuziast al construcției europene, susține extinderea blocului comunitar chiar dincolo de limitele geografice ale continentului și, inclusiv la capitolul securității energetice, este adeptul filosofiei că războaiele sunt mai întâi câștigate acasă, după cum a declarat, miercuri, în deschiderea celui mai important eveniment din industria energiei electrice din Europa, Power Summit 2005, organizat de Eurelectric la Helsinki.

Raport Eurelectric: Competitivitatea Europei depinde de o electrificare industrială integrată. Cei mai mari actori ai industriei dezbat viitorul domeniului la Helsinki

Electrificarea reprezintă deja un avantaj competitiv pentru Europa, însă extinderea acesteia la scară necesită o mai bună aliniere la toate nivelurile sistemului, potrivit unui nou raport Eurelectric, lansat miercuri la Power Summit 2026, organizat în capitala Finlandei.

România are nevoie de o injecţie de 1,2 mld. euro în fiecare an până în 2050 pentru a permite conectarea prosumatorilor sau a energiei verzi. Care este reversul medaliei?

Studiul menţionat arată că investiţiile în reţelele de distribuţie ar trebui să crească de la o medie anuală de 33 de miliarde de euro la un nivel de 67 de miliarde de euro pe an în perioada 2025-2050, ceea ce reprezintă aproximativ 20% din ceea ce a cheltuit UE pentru importurile de combustibili fosili în 2023.

Creşterea parcului de vehicule electrice în UE are nevoie de 80 miliarde euro pentru staţii de încărcare

Un plan al UE pentru o creştere a parcului de maşini electrice în acest deceniu pentru a contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră va necesita o investiţie de 80 de miliarde de euro în puncte de încărcare, a declarat marţi grupul de energie electrică Eurelectric, citat de Reuters.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da