rezerve aur

Băncile centrale globale scot aurul din seifurile din Londra și New York, pe fondul crizei. Unde se află aurul României

Băncile centrale își repatriază aurul pe măsură ce crește insecuritatea globală. Conflictele, sancțiunile și scăderea încrederii au făcut ca instituțiile să fie mai precaute în ceea ce privește depozitarea lingourilor de aur în alte țări.

Polonia își consolidează rezervele de aur, depășind Banca Centrală Europeană

Banca Națională a Poloniei (NBP) deține acum aproximativ 550 de tone de aur - o cantitate mai mare decât rezervele Băncii Centrale Europene, evaluate la circa 506,5 tone. Autoritățile de la Varșovia consideră aurul un element esențial pentru stabilitatea economică într-un context global marcat de crize, tensiuni geopolitice și incertitudine financiară, scrie Euronews.

Decizie istorică în Europa de Est: Serbia va aduce în țară toată rezerva de aur. Care este motivul

Banca centrală a Serbiei intenționează să aducă toate rezervele de aur în țară, în valoare de aproximativ 6 miliarde de dolari, pentru a asigura securitatea acestora în perioade de criză.

Băsescu: Ultima frământare lui Dragnea şi a şoferului lui Voicu a devenit rezerva de aur a României

Fostul preşedinte Traian Băsescu, senator PMP, a afirmat joi că ”ultima frământare lui Dragnea şi a şoferului lui Voicu (senatorul Şerban Nicolae) a devenit rezerva de aur a României” pentru că ştiu că regimurile dictatioriale sunt sancţionate prin blocarea resurselor financiare ale statului.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da