- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Google şi Eric Schmidt, condamnaţi pentru defăimare
Grupul Google şi Eric Schmidt, CEO al companiei, au fost condamnaţi de justiţia franceză pentru defăimare, în cazul unui cetăţean al cărui nume introdus pe cunoscutul motor de căutare sugera calificativele "violator" sau "satanist".
Google va trebui să îi plătească persoanei respective daune morale în valoare de un euro şi are la dispoziţie şase luni pentru a lua toate măsurile pentru a pune capăt "acestei infracţiuni", potrivit unei decizii a tribunalului de mare instanţă din Paris, publicată de site-ul legalis.net.
Cel care a înaintat plângerea, condamnant în 2010 la trei ani de închisoare cu suspendare pentru corupţie de minori - decizie nedefinitivă -, a dat în judecată Google după ce a constatat că aplicaţiile Google suggest şi Associated Search asociază numele său cu mai multe calificative injurioase.
"Fără îndoială ca asocierea numelui celui care a depus plângerea
cu anumite calificative sau cuvinte precum «viol», «condamnant»,
«satanist», «închisoare» şi «violator», este împotriva intereselor
sale, precum şi ale internauţilor care se conectează pe google.fr",
potrivit reprezentanţilor tribunalului.
Astfel, internauţii primesc "propuneri de termeni de căutare la
care nici nu s-au gândit şi pe care nu aveau nicio intenţie să îi
caute", au mai precizat reprezentanţii tribunalului.
În decizia sa, tribunalul estimează că Google nu a dat dovadă de bunăcredinţă şi au condamant compania americană la plata a 5.000 de euro sub titlul de cheltuieli de judecată.
"Noi avem intenţia de a face apel", a declarat un purtător de cuvânt al Google.
"Este important de precizat că Google Suggest este o agregare a celor mai populare căutări, bazată pe căutările anterioare ale internauţilor. Nu este Google cel care sugerează aceşti termeni", a declarat purtătorul de cuvânt, explicând că de cele mai multe ori termenii fac legătura cu site-uri de informaţii.
-
Percheziţii la Craiova, Bucureşti şi Braşov în cazul unei grupări de falsificatori de documente
Social astăzi, 10:08
Mai multe percheziţii au loc, joi dimineaţă, la Craiova, Braşov şi în Capitală, pentru destructurarea unei grupări de falsificatori de documente, care trimiteau actele falsificate unor reţele specializate în trafic de persoane sau fraude bancare. citeşte tot
-
Guvernul interzice contracte de servicii juridice şi taie costuri de protocol în instituţii şi regii
Guvernul va interzice instituţiilor publice, regiilor autonome şi companiilor naţionale să mai contracteze servicii de consultanţă şi asistenţă juridică dacă dispun deja de personal propriu de specialitate şi va obliga conducerea acestora să diminueze cu 30% cheltuielile de personal şi deplasări. citeşte tot





Nu exista comentarii