Băsescu a obţinut 90,7% din voturi în R.Moldova - surse
Traian Băsescu a obţinut 90,7% din voturile valabil exprimate în Republica Moldova în primul tur al alegerilor pentru Preşedinţia României, conform unor surse din MAE român, citate de portalul de ştiri UNIMEDIA.
Conform sursei citate, Traian Băsescu a obţinut 7.963 de voturi în R.Moldova, adică 90,7%.
Pe locul doi s-a clasat Crin Antonescu cu 3,7% (323 voturi), urmat de Mircea Geoană - 3,5% (308 voturi), relatează UNIMEDIA.
În total, în Republica Moldova au votat 8.777 de cetăţeni români în cele 13 secţii de votare, deschise pe tot teritoriul ţării şi reprezintă o cifră de participare record în comparaţie cu alegerile precedente.
UNIMEDIA precizează că, pe parcursul votării, s-au format cozi imense la secţiile de votare, iar unii dintre alegători au renunţat să mai aştepte pentru a-şi exercita votul.
-
Recomandări pentru weekend-ul 10-12 februarie
Life-Inedit astăzi, 07:55
Nu ştii ce să faci în weekend? Mediafax.ro îţi propune câteva dintre evenimentele ce au loc la finalul săptămânii în Bucureşti. citeşte tot
-
Şapte romi de origine română, reţinuţi pentru furturi din magazine, au atacat un poliţist al Siguranţei din Quebec
Externe astăzi, 06:36
Şapte români romi solicitanţi de azil în Canada, care au fost reţinuţi pentru furturi într-un magazin din Dudswell, au atacat un poliţist din cadrul Siguranţei din Quebec (SQ), după care au încercat să fugă. citeşte tot





e simplu de dedus de ce s-a intamplat acest lucru! in primul rand ei au votat doar cativa candidati, nu pe toti 12 pentru ca sigur nu stiau cine sunt! in al 2lea rand, pentru ca manipularea opinie publice nu a ajuns pana acolo! asta ar trebui sa fie cel mai relevant exemplu! ei stiu mai bine cat ajutor au primit din partea lui iliescu!
Moldova a votat cu Basescu, si va vota asa in continuare. Destul cit a suferit din urma comunismului pe plan intern, mai trebuie sa avem si o tara socialist-comunista ca vecin???
Cit despre incuiati: incuiati sunt cei ce asculta manele si fura , omoara in Italia, dind tara sa de Rusine.
Din cauza la asa oameni ca antioligofren_pdl nu vrem unire. si, in general, mai taca-ti gura, de vii in Moldova ve-i vedea cine-i incuiat la minte, de v-om descuia indata,incuiatu-le.
Se pare ca in Moldova n-a ajuns Geoana sa dea faina si ce o mai fi dat el asa ca oamenii au votat cum au crezut de cuviinta si l-au ales pe Basescu.