- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Biciclist lovit pe trecerea de pietoni de maşina Poliţiei - VIDEO
Un bărbat în vârstă de 71 de ani, care traversa cu bicicleta pe trecerea de pietoni, a fost lovit, miercuri, de o maşină a Poliţiei Rutiere Bacău care era în misiune şi avea semnalele luminoase şi acustice în funcţiune, bătrânul fiind internat în spital cu traumatism cranio-cerebral.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Bacău, subinspectorul Narcisa Butnaru, accidentul a avut loc la ora 9.30, pe Calea Republicii din municipiu. Maşina de Poliţie se deplasa cu semnalele luminoase şi acustice în funcţiune către un eveniment, iar la o trecere de pietoni semnalizată cu indicator şi marcaj autoturismul Poliţiei l-a lovit pe bărbat, care traversa strada pe bicicletă, pe trecerea pentru pietoni.
Poliţistul are gradul de agent şef-adjunct şi lucrează la Biroul Rutier al Poliţiei Judeţene Bacău, însă Poliţia băcăuană nu a precizat numele complet al acestuia.
Subinspectorul Narcisa Butnaru a declarat că, în acest moment, nu se pune problema vreunei sancţiuni sau a suspendării poliţistului, deoarece gradul de vinovăţie al celor implicaţi în eveniment nu a fost stabilit.
Potrivit sursei citate, agentul şef-adjunct care conducea maşina are dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Victima a fost internată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bacău, cu diagonosticul "comă alcoolo-traumatică, grad 2, traumatism cranio-cerebral acut şi hematom subdural".
Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, Natalia Jicmon, pacientul a fost supus unei intervenţii chirurgicale de urgenţă, efectuată de un specialist neurochirug, iar în ceea ce priveşte starea generală a bărbatului, aceasta a precizat că pronosticul este rezervat luând în considerare traumatismele suferite şi vârsta victimei.
În prezent, bărbatul este internat la Secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean Bacău.
-
Ungureanu vrea să înfiinţeze o asociaţie care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta
Politic ieri, 23:24
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, la B1 Tv, că se gândeşte să constituie o asociaţie, care s-ar putea numi Iniţiativa Civică de Centru-Dreapta, el opinând totodată că este nevoie de o regrupare a dreptei în jurul câtorva principii pe care le poate exprima şi o platformă comună. citeşte tot
-
Ungureanu: Ceea ce s-a întâmplat în sala de plen pe seama migraţiei controlate, un puci parlamentar
Politic ieri, 22:15
Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat în Parlament la votul moţiunii, în urma căruia a căzut guvernul său, reprezintă "un puci parlamentar" şi a spus că le promite celor care au trecut dintr-o parte în alta că o să se uite cu mare atenţie la motivele lor. citeşte tot





numai minciuni....eram acolo si pe langa faptul ca pietonul traversa pe langa bicicleta trecerea de pietoni, masina de politie nu prezenta nici un semnal acustic sau luminos....dar era normal sa se afirme asa cv....
Biciclistul e vinovat! E interzis sa travesezi pe bicicleta trecerea esti considerat vehicul, nu pieton.