- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
OUG 58 se va aplica şi pentru persoanele fizice autorizate care obţin venituri din drepturi de autor
Persoanele fizice autorizate care obţin venituri din drepturi de autor vor plăti contribuţii potrivit prevederilor din ordonanţa 58, a declarat miercuri ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Ialomiţianu.
OUG 58 se va aplica şi pentru persoanele fizice autorizate care obţin venituri din drepturi de autor (Imagine: Bogdan Stamatin/Mediafax Foto)
"Persoanele fizice autorizate... ele obţin două categorii de venituri - venituri din drepturi de autor şi alte venituri. Dacă obţin venituri din drepturi de autor se aplică ordonanţa 58", a afirmat Ialomiţianu.
Guvernul a decis miercuri că plătitorii de venituri din drepturi de autor vor reţine, declara şi calcula contribuţiile de asigurări pentru pensii şi şomaj aferente beneficiarilor, măsura urmând să fie aplicată începând cu luni, 13 septembrie.
Ministrul Muncii, Ioan Botiş, a arătat că în cazul angajaţiilor care primesc salariul în mod constant şi realizează venituri ocazionale din drepturi de autor nu se vor plăti contribuţii de asigurări sociale.
De asmenea, pentru persoanele care nu au o relaţie contractuală şi realizează exclusiv venituri ocazionale din drepturi de autor, contribuţile vor fi aplicate pe o bază de calcul limitată la cinci salarii medii brute pe an, adică 91 de milioane, pentru care se va face regularizarea.
Botiş a explicat că angajaţii care au salarii şi primesc cu reguralitate şi repetitiv şi venituri din drepturi de autor vor plăti CAS-uri pentru veniturile suplimentare, pe o bază de calcul limitată la cinci salarii medii brute lunar.
Acelaşi sistem de plată se aplică şi pentru beneficiarii exclusiv de drepturi de autor în mod repetitiv.
Proiectul de ordonanţă de urgenţă, obţinut şi prezentat marţi de MEDIAFAX, prevede că firmele vor avea obligaţia de a depune lunar, până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-au plătit veniturile de natură profesională, câte o declaraţie privind evidenţa nominală a persoanelor care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale.
Baza de calcul a contribuţiilor plătite de către persoanele remunerate prin drepturi de autor va fi venitul brut minus cheltuiala forfetară de 20%, iar în cazul convenţiilor civile contribuţiile vor fi calculate la nivelul total al venitului.
-
Chiuariu: Macovei e un manelist al anticorupţiei, în 2005 dorea unificarea DNA cu DIICOT
Social astăzi, 19:24
Deputatul PNL Tudor Chiuariu, fost ministrul al Justiţiei, a acuzat-o, luni, pe europarlamentarul PDL Monica Macovei de faptul că ar fi propus, în 2005, ca ministru, unificarea DNA cu DIICOT, deşi, public, a criticat acest lucru, liberalul catalogând-o drept "gurist şi manelist al anticorupţiei". citeşte tot
-
Accident grav pe DN1: Doi morţi şi mai mulţi răniţi, după ce un microbuz a fost lovit de un autoturism
Social astăzi, 18:54
Două persoane şi-au pierdut viaţa şi mai multe persoane au fost rănite, luni după-amiază, după ce un microbuz în care se aflau 16 pasageri a fost lovit de un autoturism pe DN 1, în dreptul localităţii prahovene Nistoreşti, circulaţia desfăşurându-se cu dificultate, sensul de urcare către munte fiind complet blocat. citeşte tot





- Un nou atac al guvernanţilor împotriva libertăţii economice. Petiţie online http://wp.me/pjejF-25M
- Din nou despre OUG 58/2010. Cît cîştigă şi cît pierde statul http://wp.me/pjejF-25V
- Comentarii ale celor care au iscălit petiţia împotriva OUG 58/2010 http://wp.me/pjejF-26s
- <a href="http://wp.me/pjejF-25M" target="_blank">Un nou atac al guvernanţilor împotriva libertăţii economice. Petiţie online</a>
- <a href="http://wp.me/pjejF-25V" target="_blank">Din nou despre OUG 58/2010. Cît cîştigă şi cît pierde statul</a>
- <a href="http://wp.me/pjejF-26s" target="_blank">Comentarii ale celor care au iscălit petiţia împotriva OUG 58/2010</a>
Nici cresterea sau scaderea fiscalitatii, nici crearea de facilitati pentru anumiti investitori, nu genereaza o economie sanatoasa pe termen mediu si lung. Trebuie creat un cadru pentru stimularea creativitatii si a muncii in general, in conditii de libertate adevarata, de programare a economiei pe baza de indicatori orientativi si de finantare a economiei potrivit nevoilor societatii. Banii in sine nu rezolva problemele decat pe termen scurt. Oricati bani ne-ar da FMI sau oricine altcineva, banii se termina la un moment dat si trebuie restituiti. Si daca nu muncim si nu creem valoare n-avem de unde sa-i dam inapoi. Nu exista miracole in economie. Totul se reduce la munca si la cum stimulezi munca. Ori fiscalitatea, indiferent ca e mica sau mare, nu face decat sa blocheze munca. Cea mai mare problema este amalgamul de reglementari aferente acestei nebunii fiscale si punerea lor in aplicare, nu marimea fiscalitatii in sine. Este necesara o reforma radicala, o adevarata revolutie in economie, prin desfiintarea fiscului, alimentarea bugetelor statului prin emisiune monetara si finantarea economiei nationale potrivit nevoilor acesteia, pe baza programarii economiei.