FINALA CM 2022   Argentina vs Franţa 3-3 (4-2). Finală spectaculoasă în Qatar. ARGENTINA, campioană mondială la loviturile de departajare, în memoria lui Diego Maradona

• Penalty pentru Argentina. Lionel Messi înscrie un gol în poarta Franţei!
  • Di Maria păşeşte în careu şi trage un şut peste Lloris, nimerind plasa campioanei mondiale din 2018. Scorul devine 2-0 pentru Argentina!
  • Kylian Mbappe realizează înscrie două goluri în numai două minute şi se ajunge la egalitate!
  • Messi înscrie al treilea gol
  • Mbappe ţinteşte pentru a treia oară poarta Argentinei
  • Argentina câştigă campionatul mondial 2022 din Qatar cu 4-2 după ce bate campioana mondială din 2018 în urma loviturilor de departajare.
5251 afișări
Imaginea articolului Argentina vs Franţa 3-3 (4-2). Finală spectaculoasă în Qatar. ARGENTINA, campioană mondială la loviturile de departajare, în memoria lui Diego Maradona

ARGENTINA DEVINE CAMPIOANĂ MONDIALĂ PENTRU A TREIA OARĂ, CU SCORUL 4-2 DUPĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE

4, GOOOOOOOOOOOL Gonzalo Montiel  ÎNSCRIE (F 2 - 4 A)

4. GOOOOOOOOOOOOOOOL Kolo Muani execută o lovitură în poartă pentru  francezi (F 2 - 3 A)

3. GOOOOOOOL Leandro Paredes (F 1- 3 A)

3. Tchouameni  ratează (F 1-2 A)

2. GOOOOOOOL Paulo Dybala  (F 1- 2 A)

2. Martinez blochează şutul lui Kingsley Coman (F 1-1 A)

1. GOOOOOOOOL LIONEL MESSI  (F 1-1 A)

1. GOOOOOOOOL Kylian Mbappe (F 1-0 A)

Câştigătorul va fi decis la loviturile de departajare!

MINUTUL 120 - Nicolas Tagliafico face schimb cu Paulo Dybala (Argentina). Jules Kounde face schimb cu Axel Disasi (Franţa).

3 minute de prelungiri

MINUTUL 116- GOOOOOOOOOOOOOOOL FRANŢA

Mbappe execută lovitura!  3-3

MINUTUL 114   Leandro Paredes primeşte cartonaş galben.

MINUTUL 113 -  Schimbare la naţionala Franţei -  Ibrahima Konate intră în locul lui Raphael Varane.

MINUTUL 108 - GOOOOOOOOOL MESSI

Lionel Messi a trecut de un adversar în careu şi a dat un şut liber în poarta Franţei!

A început a doua repriză suplimentară

MINUTUL 105 - Se încheie prima repriză suplimentară

MINUTUL 102 - Două schimbări la naţionala Argentinei

Antrenorul decide ca Lautaro Martinez să intre pe teren în locul lui Julian Alvarez, iar Leandro Paredes îl inlocuieşte pe Rodrigo de Paul.

MINUTUL 99  - Randal Kolo Muani   face slalom spre poartă, dar adversarul îi degajează mingea.

MINUTUL 96-  Schimbare în echipa Franţei: Adrien Rabiot  este înlocuit de Youssouf Fofana

90+9 - Se încheie repriza a doua.  Începe prima repriză suplimentară.

90+8 - Marcos Acuna primeşte un cartonaş galben pentru fault

90+6 - Nicolas Tagliafico (Argentina) comite un fault după ce intră prin alunecare asupra unui adversar.

90+5 - Olivier Giroud primeşte cartonaş galben pentru gest nesportiv.

MINUTUL 90+3 - Kylian Mbappe aruncă arunca mingea dintr-o lovitură liberă în careu dar mingea îi este respinsă.

MINUTUL 90+1 - Marcus Thuram  vede fanionul arbitrului asistent pentru că a fost în poziţie de offside. Arbitrul fluieră.

8 MINUTE PRELUNGIRI!

MINUTUL 86- Marcus Thuram primeşte cartonaş galben pentru încălcarea regulilor jocului.

MINUTUL 82 - RĂSTURNARE DE SITUAŢIE PENTRU ARGENTINA. SE AJUNGE LA EGALITATE!

GOOOOOOOOOOOOL FRANŢA

Kylian Mbappe egalează scorul în numai două minute.

MINUTUL 80 - GOOOOOOOOOOOOOOOL FRANŢA

Kylian Mbappe schimbă scorul. 1-2 pentru Franţa. Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron prezent la meci, exultă!

MINUTUL 78- PENALTY pentru Franţa, LOVITURĂ DE LA 11 METRI

MINUTUL 70 - Kylian Mbappe driblează mai mulţi adversari la marginea careului, însă trage  peste poartă

MINUTUL 66 - Antoine Griezmann  pasează în careu spre Randal Kolo Muani, dar acesta nu reuşeşte să ajungă la minge.

MINUTUL 64-  Angel Di Maria este înlocuit de Marcos Acuna

MINUTUL 63- Mac Allister se năpusteşte la mijloc, urmărind o pasă lui Messi şi joacă un unu-doi la distanţă lungă cu Alvarez.

Mac Allister aproape ajunge la finalul returului, de la punctul de penalty, dar Upamecano se sprijină uşor de el pentru a-l bloca, iar Lloris degajează.

MINUTUL 59 - Printr-o încrucişare, Messi dă pe lângă poarta Franţei, ratând un potenţial al treilea gol pentru echipa Argentinei

MINUTUL 58 - Mbappe se loveşte de glezna lui De Paul

Doar o lovitură liberă, dar Franţa riscă să piardă. Alvarez îşi parcurge traseul din interior-stânga şi dă lovitura dintr-un unghi strâns.  Lloris îi blochează mingea.

MINUTUL 54 - Adrien Rabiot primeşte cartonaş galben pentru fault, prinzându-i glezna lui Rodrigo. De Paul.

De Paul  este teafăr. Ar fi putut fi cu adevărat urât, iar mijlocaşul Franţei este norocos că nu a fost trimis pe bancă.

Acum este rândul Argentinei să câştige un corner pe dreapta.  Griezmann îndepărtează la bara apropiată.  O minge lungă. Emi Martinez iese din cutia lui pentru a o bloca. Este norocos că mingea nu cade la un jucător din Franţa. Ar fi putut fi extrem de jenant, transmite The Guardian.

MINUTUL 51- Messi bate cornerul. Kolo Muani munceşte din greu pentru a scoate mingea de pe Otamendi şi îl trimite pe Mbappe în spaţiu pe dreapta. Câştigă un corner. Mingea îi este respinsă

MINUTUL 50 - Primul corner al Franţei. Franţa ratează

MINUTUL 47 - The Guardian: Este un  început de groază pentru a doua repriză pentru Franţa

Francezii par lipsiţi de energie.

Minutul 45 - Începe repriza a doua. Franţa este repoziţionată în stânga, Argentina în dreapta. Este ultima şansă a campioanei mondiale din 2018 să schimbe scorul!

PAUZĂ - Jucătorii Argentinei intră campioni mondiali la vestiare!

MINUTUL 7 prelungiri - Franţa ratează o altă ocazie de a da o lovitură liberă către poarta Argentinei.

MINUTUL  6 prelungiri - Enzo Fernandez (Argentina) primeşte cartonaş galben pentru fault.

MINUTUL 35 - GOOOOOOL ARGENTINA (2-0)

Messi dă mingea după colţul din dreapta pentru Alavez, care o eliberează pe Mac Allister de-a lungul aripii. Mac Allister face o pasă joasă către Di Maria, venind din cealaltă aripă. Păşeşte în careu şi trage un şut peste Lloris, nimerind plasa campioanei mondiale din 2018.

MINUTUL 27 - Franţa ratează o altă ocazie

Lovitură liberă de la  Antoine Griezmann (Franţa), respinsă de unul dintre fundaşii Argentinei.

Cristian Gabriel Romero (Argentina) a furat mingea, dar a lovit picioarele adversarului, iar Szymon Marciniak fluieră pentru încălcarea regulilor. Franţa primeşte o lovitură liberă.

MINUTUL 22 - GOOOOOOOOOOOOOL ARGENTINA

Messi aruncă mingea în dreapta jos şi loveşte poarta Franţei. Stadionul erupe!

MINUTUL 21 -  PENALTY PENTRU ARGENTINA

MINUTUL 19 - Antoine Griezmann (Franţa) execută lovitură liberă, dar ratează după ce loveşte puternic cu capul. Mingea trece peste.

Argentina deţine posesia mingii în proporţie de 55%, Franţa doar 45%

Minutul 14 - Leo Messi are oportunitate şi şutează către un coechipier de-al său care se află în ofsaid. Un fundaş al  Franţei îi interceptează mingea.

Minutul 13 - Julian Alvarez (Argentina)  atinge mingea cu mâna şi este avertizat de fluierul arbitrului pentru henţ

Minutul 10 - Jocul este reluat după ce portarul Lloris îşi revine.

Minutul 8 - Jocul este oprit temporar pentru fault la portarul Franţei.

Hugo Lloris, întins jos,  primeşte îngrijiri.

Minutul 5 - Angel Di Maria (Argentina) nu reuşeşte să lovească poarta după ce este oprit de  adversar. Mingea a trecut de linia de margine. Argentina execută de la margine.

Alexis Mac Allister (Argentina)  trimite un şut puternic spre poartă de la margine, dar portarul opreşte mingea.

UPDATE 17:00 -  Meciul începe

Argentina ne pune în mişcare purtând echipamentul ei alb/bleu, jucând de la stânga la dreapta. Franţa poartă echipamentul  albastru închis.

Alcătuirea echipelor

Argentina: Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Acuna, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Di Maria, Messi, Alvarez.
Franţa: Lloris, Kounde, Upamecano, Varane, T. Hernández, Rabiot, Tchouaméni, Mbappé, Griezmann, Dembéle, Giroud.

Ştirea iniţială

Este acum sau niciodată pentru Lionel Messi. Cariera  superstarului Argentinei al va fi definită pentru generaţia sa dacă îşi va conduce ţara la titlul Cupei Mondiale duminică.

La vârsta de 35 de ani, ar putea obţine cel mai mare premiu de fotbal pentru a-şi asigura locul alături de Pelé şi Diego Maradona în panteonul celor mai mari jucători de fotbal.

În calea lui îi stau Franţa , campioana apărătoare, şi Kylian Mbappé , jucătorul cel mai bine poziţionat pentru a prelua titlul lui Messi şi Cristiano Ronaldo de marcaj al fotbalului, transmite AP News

Mbappé se află, de asemenea, în vârful istoriei, îndreptându-se spre meciul de pe stadionul Lusail, cu 80.000 de locuri, un hotar al carierei sale.

Atacantul francez în vârstă de 23 de ani caută să-l imite pe Pelé devenind campion la primele două Cupe Mondiale şi să-şi pregătească perspectiva unui al treilea titlu, o ispravă realizată doar de marele brazilian care a fost internat în timpul turneului din acest an din motive de sănătate.

Mbappé avea 19 ani când a condus Franţa la al doilea titlu de Cupă Mondială în 2018, devenind cel mai tânăr marcator într-o finală de la Pelé, care la vârstă de 17 ani, a făcut acest lucru în 1958.

Sunt fost prezenţi 88966 de spectatori pe stadionul din Lusail.