• Reprezentativa de fotbal masculin Under 21 a României a remizat luni după-amiază în meciul amical disputat în compania lui FC Argeş.
  • S-a încheiat 2-2 (1-2), după ce tineretul lui Săndoi a condus cu 2-0.
  • România U21 e calificată la Campionatul European de anul viitor.
247 afișări
Imaginea articolului România U21 remizează cu FC Argeş într-un amical de pregătire pentru europenele din 2023

Desfăşurat în cadrul unui stagiu de pregătire, în cadrul căruia România a mai jucat şi cu CSA Steaua (4-2), meciul cu FC Argeş a debutat cu golul din minutul 1 al lui Octavian Popescu, dublat în minutul 36 de reuşita lui Bîrligea.

Piteştenii au redus din diferenţă înainte de pauză, prin Donisa, care a făcut dubla după revenirea de la vestiare, egalând în minutul 52.

Întrucât acţiunea nu se desfăşoară într-o fereastră de meciuri internaţionale FIFA, multe federaţii au renunţat la organizarea de meciuri amicale pentru selecţionatele U21. În acest context, naţionala pregătită de Emil Săndoi a disputat cele două jocuri de verificare în faţa unor echipe de club

FC Argeş – România U21 2-2 (1-2)

Au marcat: Donisa (44, 52) / Popescu (1), Bîrligea (36)

Loturile celor două echipe

FC Argeş: 12. Greab – 2. Tofan, 7. Raynov, 14. Dobrosavlevici, 18. Creţu – 21. Alceus, 8. Şerban – 9. Gaşpar (16. Covaci, 29), 26. Donisa (11. Croitoru, 62), 10. Calcan – 29. Celestine
Rezerve: 33. Micle, 3. Obeida, 4. Colli, 5. Njike, 11. Croitoru, 16. Covaci, 24. Bertrand, 25. Constantin, 44. Florescu, 30. Pîrvu, 71. Jakolis, 90. Stoica, 99. Arnold Garita

România U21: 12. Gorcea (23. Gyenge, 46) – 15. Sîrbu, 14. Dican, 13. Screciu (Cpt.), 20 Dumitrescu – 24. Baiaram (11. Işfan, 34), 22. Pop, 7. Pitu – 18. Miculescu, 21. Bîrligea, 10. Popescu
Rezerve: 1. Popa, 23. Gyenge, 2. Mazilu, 3. Ţicu, 5. Ehmann, 6. Oroian, 8. Grameni, 9. Markovic, 11. Işfan, 16. Lixandru, 17. Corbu, 19. R. Ilie, 25. Farcaş