Aproximativ 173 de persoane şi-au pierdut viaţa în capitala Ciudad de Mexico, 73 în statul Morelos, 43 în statul Puebla, 13 în statul Mexico, potrivit datelor preliminare.
Aproape 50 de clădiri s-au prăbuşit în Ciudad de Mexico, inclusiv o şcoală primară.
Autorităţile au revizuit în scădere bilanţul la şcoala Enrique Rebsamen din zona capitalei Ciudad de Mexico, precizând că 19 copii şi mai mulţi adulţi au decedat în urma prăbuşirii clădirii.
Mii de persoane au participat la operaţiunile de căutare şi salvare, inclusiv prin îndepărtarea molozului şi ajutarea celor răniţi sau sinistraţi.
Mexicul a fost „rănit de natură” după două cutremure şi un uragan în decurs de doar câtva săptămâni, a declarat Luis Videgaray, ministrul mexican de Externe.
Secretariatul pentru Educaţie Publică a comunicat că 209 şcoli au fost afectate de cutremur, dintre care 15 avariate sever.
Un cutremur de suprafaţă cu magnitudinea preliminară de 7,1 grade s-a produs marţi în centrul Mexicului.
Seismul s-a produs la doar două ore după ce autorităţile mexicane efectuaseră exerciţii de evacuare a populaţiei în caz de cutremur, în contextul în care Mexicul marca marţi 32 de ani de la cutremurul de 8,0 grade care a devastat capitala Ciudad de Mexico în anul 1985, soldat cu moartea a mii de persoane.