La finalul lunii februarie, cu doar câteva zile înainte de summitul de la Hanoi, între liderul nord-coreean Kim Jong Un şi preşedintele american Donald Trump, persoane mascate s-au infiltrat în Ambasada Coreei de Nord la Madrid, au imobilizat mai mulţi angajaţi ai misiunii diplomatice, au furat calculatoare şi telefoane mobile, după care au părăsit locul faptei în două vehicule de lux.
Grupul responsabil pentru această operaţiune este cunoscut sub numele de Cheollima Civil Defense, o organizaţie secretă disidentă care doreşte să înlăture de la putere dinastia Kim, potrivit surselor menţionate anterior de cotidian.
Oficialii guvernamentali din Coreea de Nord, Statele Unite şi Spania au refuzat să comenteze informaţiile despre presupusa implicare a acestui grup.
Persoane familiare cu incidentul spun că grupul nu a acţionat în coordonare cu vreun guvern. Agenţiile de informaţii americane ar fi fost în mod special reticente să se implice, având în vedere momentul şi caracterul sfidător al misiunii. Dar raidul reprezintă cea mai ambiţioasă operaţiune de până acum pentru această organizaţie disidentă obscură care încearcă să submineze regimul nord-coreean, potrivit surselor cotidianului.
Experţi consultaţi de Washington Post au declarat că dispozitivele electronice furate de agresori conţin probabil informaţii preţioase despre oficiali nord-coreeni, inclusiv despre Kim Hyok Chol, liderul echipei nord-coreene pentru discuţiile cu SUA.