Prima pagină » Politic » Volodimir Zelenski a avut prima convorbire telefonică cu liderul populist al Cehiei

Volodimir Zelenski a avut prima convorbire telefonică cu liderul populist al Cehiei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avut o convorbire telefonică cu Andrej Babis, liderul partidului câștigător al alegerilor din Cehia.
Volodimir Zelenski a avut prima convorbire telefonică cu liderul populist al Cehiei

Președintele Volodimir Zelenski a purtat o convorbire telefonică cu liderul partidului populist ANO din Cehia, Andrej Babis, care a câștigat recent alegerile parlamentare din țară, a declarat, joi, Zelenski.

Convorbirea are loc în contextul în care Kievul se teme că un guvern condus de Babis ar putea submina poziția pro-Ucraina a Cehiei, întrucât acesta a pus sub semnul întrebării continuarea ajutorului militar și calea Ucrainei către aderarea la Uniunea Europeană.

Zelenski a declarat că l-a informat pe Babis cu privire la eforturile diplomatice ale Ucrainei de a obține pacea în cooperare cu SUA, țările europene și alți parteneri, precum și cu privire la evoluțiile mai ample în domeniul diplomației, potrivit The Kyiv Independent.

„Domnul Andrej a remarcat curajul poporului ucrainean în lupta noastră împotriva agresiunii ruse”, a spus Zelenski.

„Am convenit să discutăm despre cooperarea noastră viitoare în cadrul unei întâlniri față în față, care va avea loc în curând”.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da