Prima pagină » Social » Avertizare cod galben de caniculă pentru 15 judeţe şi Bucureşti

Avertizare cod galben de caniculă pentru 15 judeţe şi Bucureşti

Meteorologii au emis o atenţionare cod galben de caniculă pentru 15 judeţe din estul, sudul şi vestul ţării, precum şi pentru Bucureşti, unde de joi după-amiază şi până vineri seară sunt anunţate temperaturi de 37-38 de grade Celsius.
Avertizare cod galben de caniculă pentru 15 judeţe şi Bucureşti
13 aug. 2008, 14:22, Social

Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie, începând de joi, de la ora 14.00, şi până vineri, la ora 20.00 vremea va fi călduroasă, caniculară după-amiaza în majoritatea localităţilor, în special în zonele de câmpie, astfel încat indicele de confort termic temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80.

În Câmpia de Vest şi în cea mai mare parte a Câmpiei Române (judeţele Bihor, Arad,Timiş, Caraş-Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Galaţi, Vaslui, Ilfov şi municipiul Bucureşti valorile termice maxime vor fi frecvent de 37- 38 de grade.

Valori în jurul a 37 de grade se vor înregistra izolat şi în sudul judeţelor Hunedoara, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Vrancea, precum şi în vestul judeţelor Constanţa şi Tulcea.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da