- Home
- Auto
- (17.06.2022, 04:30)
- Alexandru Gologan
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Schimbare majoră la Ferrari. Celebrul constructor auto susţine că 80% dintre modelele sale vor fi electrice sau hibride până în 2030
- Ferrari a dezvăluit planurile sale de transformare
- Aproximativ 80% din producţia sa de maşini va deveni complet electrică sau hibridă până în 2030
- Anunţul este surprinzător în contextul în care marca este renumită pentru motoarele sale puternice
330 afișări

Sursa foto: MediafaxFoto
Ferrari vrea să revoluţioneze lumea cailor putere şi să producă până în 2030 modele electrice sau hibride.
„Electrificarea este o modalitate de a îmbunătăţi performanţa”, a declarat noul director executiv Benedetto Vigna.
Planul de lucru 2022-2026 prevede ca Ferrari sa lanseze prima sa maşină electrică în 2025.
ULTIMELE ȘTIRI
-
STUDIU. O căsnicie nefericită este mai bună pentru sănătate decât să fii singur sau divorțat
-
Misiuni contracronometru în Turcia şi Siria: orele critice pentru găsirea supravieţuitorilor se scurg
-
Germania, Olanda şi Danemarca vor furniza Ucrainei cel puţin 100 de tancuri de tip Leopard 1
-
Ministrul german al Apărării efectuează o vizită neanunţată la Kiev
Conform planului, aproximativ 60% din producţia sa ar urma să fie modele complet electrice sau hibride până în 2026, ajungând la 80% până în 2030.
„Prima maşină complet electrică de la Ferrari va fi 100% o maşină sport. Vom dezvolta o maşină electrică care va oferi aceleaşi emoţii ca atunci când conduci un Ferrari tradiţional”, a declarat directorul comercial Enrico Galliera.
Producătorul italian de automobile de lux intenţionează să extindă uzina din Maranello şi să creeze o a treia linie de producţie pentru vehicule hibride şi electrice.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe