- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (16.02.2015, 14:10)
- Ioan Dornescu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Investiţii de 70 milioane lei pentru modernizarea a trei porturi la Dunăre
Complexul portuar Giurgiu, alături de porturile Bechet şi Corabia, gestionate de Administraţia Porturilor Dunării Fluviale, vor fi modernizate prin investiţii cu o valoare cumulată de 70 milioane lei, inclusiv TVA.
393 afişări

Investiţii de 70 milioane lei pentru modernizarea a trei porturi la Dunăre (Iamgine: Octav Ganea/Mediafax Foto)
Indicatorii tehnico - economici ai investiţiilor, finanţate cu bani de la buget şi fonduri externe, sunt incluşi în trei proiecte de ordin elaborate de Ministerul Transporturilor.
Prima investiţie, care vizează lucrări de construcţii hidrotehnice în complexul portuar Giurgiu, are o valoare estimată de 23,2 milioane lei şi va dura 18 luni.
Proiectele din porturile Corabia şi Bechet vor costa 23,8 milioane lei, respectiv 22,8 milioane lei. Durata de realizare a investiţiilor va fi de 27 de luni în portului Corabia şi de 33 de luni pentru portul Bechet.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Prima țară care ar putea atinge imunitatea colectivă până la jumătatea lunii martie
-
Primele măsuri după tragedia de la Oneşti: Şefii IPJ Bacău şi Poliţiei Oneşti, schimbaţi din funcţie
-
Studiu: Avem nevoie de o carantină globală odată la doi ani pentru a atinge obiectivele climatice din acordul de la Paris
-
Ion Iliescu a împlinit astăzi 91 de ani. Fostul preşedinte, retras din viaţa publică, anunţă că s-a vaccinat. Detalii despre starea sa
Compania Naţională "Administraţia Porturilor Dunării Fluviale" Giurgiu este deţinută de Ministerul Transporturilor, cu o participaţie de 80%, diferenţa fiind controlată de Fondul Proprietatea.
Porturile aflate în administrarea companiei au capacitatea de a administra un trafic de 15 milioane de tone anual, cele mai importante fiind Cernavodă, Călăraşi, Olteniţa, Giurgiu, Corabia, Bechet, Calafat şi Drobeta Turnu - Severin.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe