- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
OMV Petrom a încheiat modernizarea de 600 de milioane de euro a rafinăriei Petrobrazi
OMV Petrom (SNP), din grupul austriac de petrol şi gaze OMV, a încheiat procesul de modernizare a rafinăriei Petrobrazi, după investiţii de 600 milioane de euro derulate în perioada 2010-2014.

OMV Petrom a încheiat modernizarea de 600 de milioane de euro a rafinăriei Petrobrazi (Imagine: Laszlo Raduly / Mediafax Foto)
"Principalul obiectiv al procesului de modernizare a fost creşterea competitivităţii. OMV Petrom poate acum procesa întreaga producţie de ţiţei din România într-o singură rafinărie", se arată într-un comunicat al companiei.
În urma modernizării, rafinăria consumă cu 25% mai puţină electricitate faţă de anul 2009, iar capacitatea anuală de prelucrare a ţiţeiului a scăzut de la 4,5 milioane tone la 4,2 milioane tone.
De asemenea, Petrobrazi va putea produce anual 1,5 milioane tone de motorină, faţă de 900.000 tone în 2009. Motorina şi kerosenul vor avea o pondere de până la 45% în structura de produse obţinute la Petrobrazi.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cititul în mașină îți poate provoca rău de mișcare. Un expert explică motivele pentru care ai brusc stări de greață
-
Războiul din Ucraina, ziua 100, anul 2. Contraofensiva Ucrainei va fi „foarte impresionantă”, spune generalul Petraeus/ Zelenski spune că Ucraina este pregătită să lanseze contraofensiva / În aşteptarea contraofensivei, ruşii au săpat cele mai lungi tranşee
-
Bogdan Aurescu, la ceremonia de învestire a lui Recep Tayyip Erdoğan
-
Erdogan a depus jurământul pentru un nou mandat de preşedinte al Turciei
"Creşterea ponderii motorinei în producţia rafinăriei Petrobrazi ne va ajuta să răspundem mai bine cererii de pe piaţa din România. În trecut, la momentul proiectării rafinăriei, consumul de benzină era mai ridicat decât cel de motorină, însă în ultimii ani, acest trend a fost inversat", a declarat în comunicat Neil Anthony Morgan, membru al directoratului OMV Petrom şi responsabil cu activitatea de rafinare şi marketing.
Petrobrazi este singura rafinărie funcţională a OMV Petrom. Compania mai are o unitate de prelucrare a ţiţeiului, Arpechim, care este închisă.
OMV Austria deţine 51,01% din acţiunile OMV Petrom, statul român, prin Ministerul Economiei, are 20,64%, Fondul Proprietatea 18,99%, iar 9,36% se tranzacţionează liber la Bursa de Valori Bucureşti.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO

CANCAN.RO


