- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (06.01.2025, 10:47)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Petrolul scade de la cel mai ridicat nivel din octombrie, ca urmare a întăririi dolarului
Preţurile petrolului au scăzut luni, pe fondul unui dolar american puternic, înainte de datele economice cheie ale Rezervei Federale a SUA şi de raportul privind salariile din SUA care va fi publicat la sfârşitul săptămânii, scrie Reuters.

Petrolul scade de la cel mai ridicat nivel din octombrie, ca urmare a întăririi dolarului
Contractele futures la ţiţeiul Brent au scăzut cu 28 de cenţi, sau 0,4%, la 76,23 dolari pe baril până la 08.00 GMT, după ce vineri s-au stabilit la cel mai ridicat nivel din 14 octombrie.
Ţiţeiul West Texas Intermediate din SUA a scăzut cu 27 de cenţi, sau 0,4%, la 73,69 dolari pe baril, după ce vineri a închis la cel mai ridicat nivel din 11 octombrie.
Petrolul a înregistrat anterior cinci sesiuni de creştere, cu speranţe de creştere a cererii ca urmare a vremii mai reci din emisfera nordică şi a stimulentelor fiscale suplimentare din partea Chinei pentru revitalizarea economiei şubrede.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Războiul din Ucraina, ziua 1082. Trump susţine că a vorbit cu Putin despre încetarea războiului din Ucraina / Rusia afirmă că nu vede progrese în discuţiile de dezarmare cu SUA / 14 clădiri au fost avariate în atacul cu drone asupra oraşului rusesc Rostov-pe-Don
-
Mureş: Activitatea localului din Reghin, oprită temporar de inspectorii ANPC
-
Super Bowl 2025: „Imnul naţional al negrilor” va fi cântat de Ledisi
Cu toate acestea, puterea dolarului este pe radarul investitorilor, a scris Priyanka Sachdeva, analist senior de piaţă la Phillip Nova, într-un raport de luni.
Luni, dolarul a rămas aproape de un maxim al ultimilor doi ani. Un dolar mai puternic face mai costisitoare cumpărarea de mărfuri la preţ de dolar verde.
Investitorii aşteaptă, de asemenea, ştiri economice pentru mai multe indicii privind perspectivele ratei Rezervei Federale şi consumul de energie.
Minuta ultimei şedinţe a Fed este aşteptată miercuri, iar raportul privind salariile din decembrie va veni vineri.
Saudi Aramco, cel mai mare exportator de petrol din lume, a majorat luni preţurile ţiţeiului pentru cumpărătorii asiatici în februarie, pentru prima dată în ultimele trei luni. Există unele preocupări viitoare cu privire la livrările de petrol iranian şi rusesc, deoarece există posibilitatea unor sancţiuni mai puternice împotriva ambilor producători.
Administraţia Biden intenţionează să impună mai multe sancţiuni Rusiei din cauza războiului cu Ucraina, vizând veniturile sale din petrol prin acţiuni împotriva petrolierelor care transportă ţiţei rusesc, au declarat duminică două surse la curent cu această chestiune.
Goldman Sachs se aşteaptă ca producţia şi exporturile Iranului să scadă până în trimestrul al doilea, ca urmare a schimbărilor de politică preconizate şi a sancţiunilor mai dure din partea administraţiei viitorului preşedinte american Donald Trump.
Producţia producătorului OPEC ar putea scădea cu 300.000 de barili pe zi până la 3,25 milioane bpd în al doilea trimestru, au spus ei. Numărul platformelor petroliere din SUA, un indicator al producţiei viitoare, a scăzut cu unul, la 482, săptămâna trecută, a arătat vineri un raport săptămânal al firmei de servicii energetice Baker Hughes. Cu toate acestea, piaţa globală a petrolului este întunecată de un surplus de ofertă în acest an, deoarece analiştii estimează că o creştere a ofertelor non-OPEC va compensa în mare măsură creşterea cererii globale, de asemenea, cu posibilitatea creşterii producţiei în SUA sub Trump.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 09:44
-
astăzi, 09:29